Allegaeon julkaisi musiikkivideon ”Wake Circling Above” -kappaleelle
Yhdysvaltalainen tekninen death metal -yhtye Allegaeon on julkaissut uuden musiikkivideon kappaleelleen ”Wake Circling Above”. Biisi on peräisin bändin hiljattain ilmestyneeltä ”The Ossuary Lens” -albumilta. Albumi on yhtyeen seitsemäs täyspitkä ja merkittävä siinä mielessä, että alkuperäinen laulaja Ezra Haynes palasi yhtyeeseen ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2015.
”Ezra pyysi jotain hidasta ja raskasta, ja päätin yhdistää vaikutteita muun muassa Dimmu Borgirilta ja Septicfleshiltä luodakseni massiivisia orkesteriosuuksia ja lisätäkseni meluisia yksityiskohtia kappaleeseen.” Kitaristi Michael Stancel kertoi kappaleen syntyprosessista.
”The Ossuary Lens” ei ole perinteinen konseptialbumi, mutta sen kantava teema on kuolema ja sen eri näkökulmat. Albumi äänitettiin Denverissä Flatline Audio -studiossa tuottaja Dave Oteron (Cattle Decapitation, Aborted) kanssa. Tämä on bändin kuudes yhteistyö Oteron kanssa. Lopputulos on yhtyeen tähän mennessä yhtenäisin ja vaikuttavin kokonaisuus.
”Jokainen kappale käsittelee eri aihetta, mutta niissä on aina kuolemaan liittyvä perspektiivi mukana.” Albumin nimi viittaa tähän teemaan ja sen monipuolisiin tulkintoihin. Ezra Haynes kertoo albumista.
Yhtye on tällä hetkellä viimeistelemässä Pohjois-Amerikan yhteiskiertuetta Warbringerin kanssa. Kiertue päättyy Los Angelesissa 12. huhtikuuta. Albumi on saatavilla CD:nä, digitaalisessa muodossa sekä useissa vinyyliväreissä.
- Refraction
- Chaos Theory
- Driftwood
- Dies Irae
- The Swarm
- Carried By Delusion
- Dark Matter Dynamics (Feat. Adrian Bellue)
- Imperial
- Wake Circling Above
- Scythe