Kuva: Patric Ullaeus

Anette Olzon suuntaa Euroopan-kiertueelle Nightwish-klassikoiden kera – kiertue käynnistyy Kaaos Festivalista heinäkuussa

Kirjoittanut Arto Mäenpää - 1.2.2026

Sinfonisen metallin ystäville on luvassa todellinen nostalgian juhla ensi kesänä. Entinen Nightwish-solisti Anette Olzon on julkistanut eksklusiivisen ja rajatun Euroopan-kiertueen, joka keskittyy hänen Nightwish-aikakauden materiaaliinsa.

Kyseessä on Olzonin ensimmäinen Euroopan-kiertue sitten vuoden 2012, ja settilista rakentuu vahvasti fanien rakastamien albumien ”Dark Passion Play” (2007) ja ”Imaginaerum” (2011) ympärille. Luvassa on klassikoita sekä harvinaisempia yllätyksiä.

Erityisen kiinnostavaksi kiertueen tekee se, että mukana on kappaleita, joita ei koskaan esitetty livenä Nightwishin kanssa Olzonin aikakaudella. Näin ollen osa keikoista tarjoaa historiallisia ensiesityksiä.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Setissä kuullaan muun muassa ”Amaranth”, ”Bye Bye Beautiful”, ”Storytime” sekä ”The Poet and the Pendulum”.

Suomalaisittain kiertue starttaa näyttävästi, sillä kiertueen avauskeikka soitetaan Vaasassa Kaaos Festivalissa 25. päivä heinäkuuta.

Faneille on tarjolla myös kolmen viikon mittainen ennakkomyynti, jonka aikana lipun ostaneet saavat numerotun ja Olzonin henkilökohtaisesti signeeraaman postikortin. Ennakkomyynti on käynnissä 20. helmikuuta asti tai niin kauan kuin lippuja riittää. Yleinen lipunmyynti alkaa 4. maaliskuuta.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Kiertuepäivät

25.7. Vaasa – Kaaos Festival, Suomi
27.7. Oslo, Norja
28.7. Tukholma, Ruotsi
30.7. Kööpenhamina, Tanska
31.7. Amsterdam, Alankomaat
2.8. Milano, Italia
3.8. Rooma, Italia
5.8. Ateena, Kreikka
6.8. Istanbul, Turkki
8.8. Budapest, Unkari
9.8. Praha, Tšekki
11.8. Varsova, Puola
13.8. Berliini, Saksa
14.8. Hampuri, Saksa
16.8. Frankfurt, Saksa
17.8. Stuttgart, Saksa
19.8. München, Saksa
20.8. Wien, Itävalta
23.8. Lontoo, Iso-Britannia
25.8. Madrid, Espanja
26.8. Pariisi, Ranska
27.8. Lissabon, Portugali

Lisätiedot ja liput löytyvät Estetica Torta -sivustolta. Kaaos Festivalin liput löydät puolestaan täältä.

Olzonin paluu Nightwish-klassikoiden pariin on monelle fanille pitkään odotettu hetki – ja suomalaisyleisö pääsee kokemaan sen ensimmäisenä.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy