Arkistojen kadonnut helmi pääsi esiin, ja hyvä niin! – Arvostelussa ”Motörhead: The Manticore Tapes”

Kirjoittanut Jaana Wuoma - 23.7.2025


Yksi maailman legendaarisimmista raskaan rockin jyristä, Motörhead, julkaisi 27.6. ”kadonneeksi sessioksikin” nimetyn julkaisun ”The Manticore Tapes”. Kyseessä ei olekaan ihan mikä tahansa julkaisu, vaan äänitetty treenisessio, jossa ”Three Amigos” -kokoonpano (laulaja-basisti Ian ”Lemmy” Kilmister, kitaristi Fast Eddie Clarke ja rumpali Phil ”Philthy Animal” Taylor) oli ensimmäistä kertaa studiossa yhdessä. Nimensä mukaisesti albumi äänitettiin Manticore Studiossa Fulhamissa, Lontoossa vuonna 1976. Julkaisu tehtiin yhtyeen 50-vuotisjuhlan kunniaksi, ja alkuperäiset nauhat on restauroitu.


Mötörheadin ystäville albumin arvo on kiistaton: soundi on arvokas osa heidän myöhempää kehityskaartaan ja tyyliään – joka ei toki merkittävästi muutu, vaan jalostuu omaksi ainutlaatuiseksi soundikseen. Soundimaailma on eläimellinen ja raaka, mutta kaikesta kuuluu myös selvästi läpi etenkin juuri yhtyeen alkuajoille ominainen bluespohjainen kitarointi. Bluesriffittely saa myös kappaleet loistamaan ihan eri tavalla, ja Fast Eddie Clarken kitarointiin tulee ylipäänsä kiinnittäneeksi positiivisella tavalla huomiota. Parhaita esimerkkejä bluesriffittelystä tarjoaa mm. kappale ”Witch Doctor”. Toinen erityismaininnan arvoinen hetki on yhtyeen vanha klassikkokappale ”Motörhead” – ei niinkään bluespohjaisuutensa, vaan enemmänkin raa’an yleisenergiansa vuoksi. Se on kuin selkeä lupaus siitä, mitä myöhemmin tuleman pitää.

Uudelleen restaurointia voi pitää onnistuneena: äänimaailma on juuri niin tuhruinen, kuin sen demosessiossa pitää ollakin. Myös yhtyeen keskinäisiä höpinöitä ja muuta jutustelua sekä taustamelua on jätetty kuuluviin. Kaikesta kuuluu silti läpi jo tässä vaiheessa yhtyeen tiukka yhteissoitto ja anteeksipyytelemätön asenne – painotus jälkimmäisessä.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Julkaisu antaa ehdottomasti eniten niille, joille Motörhead on jo tuttu. Koska uutta materiaalia ei albumilla kuulla, on luvassa paljon yllätysherkkuja: instrumentaaliversioita ja vaihtoehtoisia ottoja vanhoista klassikoista sekä liveäänityksiä keikoilta. Albumilla on useita eri osioita, joissa kaikissa on oma osa-alueensa: ”LP 1: The Manticore Tapes” sisältää studion äänityssessioissa tehdyt äänitykset, ”LP 2 Live: Blitzkrieg On Birmingham ’77” sisältää konsertillisen verran livemateriaalia, joissa myös muutama ennenjulkaisematon liveveto. Suurin osa vaihtoehtoisista otoista ja instrumentaaliversioista löytyy viimeisestä osiosta.


Yhtä kaikki, yhtyeen faneille – ja myös yhtyeelle itselleen – on annettu arvoisensa 50-vuotislahja. Aina vain uuden kokoelmalevyn julkaisun sijasta on löydetty aidosti jotain kiinnostavaa, joka vielä täydentää yhtyeen historiaa. Nämäkin kappaleet oli tarkoitettu kuultavaksi. Nyt nekin saavat täyttymyksensä.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Kappalelista:

  1. Intro (Instrumentaali)
  2. Leavin’ Here
  3. Vibrator
  4. Help Keep Us On The Road
  5. The Watcher
  6. Motörhead
  7. Witch Doctor (Instrumentaali)
  8. Iron Horse / Born To Lose (Instrumentaali)
  9. Leavin’ Here (vaihtoehtoinen versio)
  10. Vibrator (vaihtoehtoinen versio)
  11. The Watcher (vaihtoehtoinen versio)