Babymetalin yhteiskappale Slaughter To Prevailin kanssa on bändin oma suosikkiyhteistyö tulevalta albmiltaan
Japanilainen metallisensaatio Babymetal julkaisee 8. elokuuta uuden albuminsa ”Metal Forth”. Levyltä löytyy lukuisia yhteistyökappaleita, ja mukana ovat esimerkiksi Spiritbox, Poppy, Electric Callboy, Slaughter To Prevail ja Rage Against The Machinen Tom Morello.
Tuoreessa Metal Hammerin haastattelussa Babymetalin laulajakolmikolta kysyttiin, mikä on heidän oma suosikkinsa yhteistöistä albumilla. Kolmikon omaksi suosikiksi paljastui Slaughter To Prevailin kanssa tehty kappale ”Song 3”.
”Rakastan jokaista kappaletta, mutta pidän todella paljon Slaughter To Prevailista ja Song 3:sta. Se on mielestäni todella hyvä yhteistyö”, laulaja Su-metal kommentoi.