Beast In Black julkaisi uuden ”Fear The Beast” -singlen – inspiraationa Alien-elokuvat
Suomalainen metalliyhtye Beast In Black on julkaissut uuden ”Fear The Beast” -singlensä musiikkivideoineen. Kyseessä on yhtyeen ensimmäinen julkaisu uuden kitaristin Markus Venehsalon kanssa.
Kappaleen musiikkivideon on ohjannut Katri Koppanen, ja sen visuaalisessa maailmassa sukelletaan tieteiskauhuelokuvien tunnelmiin. Beast In Blackin perustajan ja pääasiallisen säveltäjän Anton Kabasen mukaan kappaleen inspiraationa toimii erityisesti Ridley Scottin vuonna 1979 ilmestynyt scifi-klassikko ”Alien”.
Myös James Cameronin vuonna 1986 ilmestyneellä jatko-osalla ”Aliens” on ollut merkittävä vaikutus kokonaisuuteen.
”Kappale pohjaa Ridley Scottin vuoden 1979 ’Alien’-elokuvaan, mutta James Cameronin jatko-osa ’Aliens’ on minulle yhtä tärkeä. Yritimmekin yhdistää molempien tunnelmaa videollemme, Cameronin vaikutuksen painaessa enemmän visuaalisella puolella”, Kabanen kertoo.
Beast In Black nostaa videon toteutuksesta esiin erityisesti ohjaaja Katri Koppasen sekä Nestruction Studiosin Emil Pohjalaisen.
”Olemme todella innoissamme tästä kauniista elokuvallisesta videosta, joka ei olisi syntynyt ilman Katri Ilona Koppasta ja Emil Pohjalaista, jotka veivät osaamisensa äärimmilleen ja sen yli taistellessaan monia haasteita vastaan! Orkesterimme kiittää!”
”Fear The Beast” aloittaa samalla uuden vaiheen Beast In Blackin uralla. Kesällä yhtyeen uudeksi kitaristiksi liittynyt Markus Venehsalo kuullaan nyt ensimmäistä kertaa yhtyeen julkaisulla.


