Black metal -legenda Mayhem studion uumeniin nauhoittamaan tulevaa albumiaan

Kirjoittanut Arto Mäenpää - 2.8.2025

Norjalainen black metal -legenda Mayhem on nyt siirtynyt studioon työstämään kauan odotettua seitsemättä studioalbumiaan. Yhtyeen basisti Jørn ”Necrobutcher” Stubberud on vahvistanut asian tuoreessa Noise Magazinen haastattelussa ja kertonut aiheesta seuraavaa:

”Olemme tällä hetkellä studiossa äänittämässä uutta albumia, joka on ollut työn alla useita vuosia, ilmiselvästi, koska viimeisin albumi oli vuonna 2019, eli jo kuusi vuotta sitten. Mutta se on hyvä asia.”

Kun häneltä kysyttiin, miksi yhtyeeltä on kestänyt niin kauan saada jatko-osa vuoden 2019 ”Daemonille” valmiiksi kertoi Necrobutcher seuraavaa:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

”Se on rehellisempää, mielestäni, ja parempi kaikille, että albumien välillä on tilaa, koska jos julkaiset albumeja liian lähekkäin, se pyrkii olemaan ehkä vain toistoa edellisestä albumistasi tai hyvin lähellä sitä, koska ei ole aikaa saada uutta inspiraatiota väliin. Mitä pidempään kestää kappaleen tekijöiltä irtautua viimeisestä projektista ja saada uutta inspiraatiota, mitä pidempään se kestää, sitä parempi se on. Ja mitä pidempään sinulla on aikaa kehittää kappaleita päässäsi säveltäjänä…”

”Säveltäjänä vertaan sitä maalariin. Maalaat ja maalaat ja maalaat, ja lopussa on vaikea tietää, milloin lopettaa. Milloin maalaus on todella valmis? Sama kappaleiden kanssa. Voit eksyä. Sinulla on kappale ja kirjoitat sen, ja sitten se kuulostaa hyvältä, mutta sitten ajattelet, ehkä tuon riffin pitäisi jatkua hieman pidempään ja ehkä tuon riffin ei pitäisi toistaa itseään ja ehkä tuon toisen riffin pitäisi toistaa itseään. Ja sitten lopussa et tiedä, milloin lopettaa. Ja sitten kestää aikaa, että tämä ajatusprosessi ajatellaan läpi.

Siksi aina, jopa sen jälkeen kun kappaleet on äänitetty studiossa, alat soittaa niitä livenä ja sitten ne muuttuvat hieman, mutta muusikot kutsumme niitä ’live-versioiksi.’ Mutta todella, todella live-versiot ovat oikeasti sitä, miltä kappale päätyi kuulostamaan, koska ne eivät olleet täysin kypsiä äänittämisen aikaan, tavallaan. Siksi ne muuttuivat, kun harjoittelimme niitä myöhemmin livejä varten, koska muutos olisi se, mitä olisimme keksineet.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Ja siksi rakastan julkaista myös live-albumeita, koska koen, että niin kappaleiden todella pitäisi olla. Ja myös sitten sinulla on liven karheus eikä studio, jossa voit [täydentää] kaiken ja laittaa ylimääräisiä kitaroita tai koskettimia tai mitä tahansa. Joten se on rehellisempi ilmaisu. Ja joskus pidän live-versioista paljon enemmän.”