Brazen Abbotin ”Eye Of The Storm” on kuin Deep Purple, AOR ja power metal tehosekoittimessa
”Eye Of The Storm” -albumissa on menneiden vuosikymmenten patinaa, eikä se ole mikään ihme, sillä pitkäsoitto on alun perin julkaistu vuonna 1996. Kyseessä on Brazen Abbotin toinen täyspitkä, jonka pääjehuna toimi Suomessa asunut bulgarialainen kitaristi-tuottaja Nikolo Kotzev. Yhtyeen erikoisuutta lisää entisestään se, että sen albumeilla on kuultu muun muassa entistä Deep Purplen ja Rainbow’n solistia Joe Lynn Turneria, Therionista tutuksi tullutta Thomas Vikströmiä ja Yngwie Malmsteenin kanssa työskennellyttä Göran Edmania.
On pakko myöntää, etten ennen tätä vuotta edes tiennyt Brazen Abbotin olemassaolosta. Vaikka Kotzevin kanssa on työskennellyt maineikkaita solisteja, luulen yhtyeen jääneen kuitenkin suurelta yleisöltä pimentoon. Ehkä asiaan tulee nyt muutos, kun italialainen Frontiers Music -levy-yhtiö julkaisi uudelleen Brazen Abbotin toisen ja kolmannen pitkäsoiton. – ”Eye Of The Storm” -albumin perusteella kyseessä on todellakin tutustumisen arvoinen projekti.
Albumitiedotteen mukaan Kotzev oli alun perin suunnitellut työskentelevänsä yhden vokalistin kanssa, mutta tapahtumat toisensa perään johtivat siihen, että Brazen Abbotista muotoutui usean solistin konsepti. Kokoonpanon toisella albumilla kuullaan lähes tasapuolisesti Turneria ja Edmania, Vikströmin osuudet ovat jääneet kahteen kappaleeseen. Lauluosuudet ovat kappaleesta riippumatta vakuuttavia, ja ne tietysti antavat pitkäsoitolle erilaisuudellaan monipuolisuutta.
”Eye Of The Storm” alkaa lähes räjähtävästi Rainbow– ja Deep Purple -vivahteisilla nimikkokappaleella ja ”Twist Of Fate” -teoksella, joilla Turner esittelee aggressiivista tulkintaansa. Kontrasti harmoniseen, kuoromaisia lauluosuuksia sisältävään ”Fool In Love” -teokseen on melkoinen muttei liian radikaali. ”Line Of Firella” Turner revittelee jälleen väkevät lauluosuudet, jotka on taottu kertosäkeistöissä hyvin koukuttavaan muotoon.
Vikströmin tähdittämä ”Wake Up Everybody” jatkaa sekin tarttuvalla otteella mutta tuo albumille melodisuudellaan iloisen AOR:in sanoman. Kantri-vivahteinen, stadionin mittoihin kohoava ”Everything’s Gonna Be Alright” tuo pitkäsoitolle aimo annoksen melankoliaa, joka huudellaan pois riehakkaalla ”Common People” -kappaleella. Edman kaivelee lisää melankoliaa ”Restless In Seattlella” ja tekee senkin taidokkaasti. Instrumentaalinen ”Devil’s Allegro” tuo pitkäsoitolle yllätyksellisesti power metalin kulmaa, jota ei aikaisemman perusteella olisi osannut odottaa.
Brazen Abbotin ”Eye Of The Storm” on kiinnostava aikansa tuotos. Oman erityisyytensä albumille antavat tietysti Turner, Edman ja Vikström, vaikka vokalistit eivät yksin kannattelekaan kokonaisuutta. Kotzev on nähnyt paljon vaivaa lukuisien instrumenttien soittamisessa ja sovituksissa. Tavoitteet ovat selvästi olleet korkealla, eikä niistä ole jääty. ”Eye Of The Storm” tarjoaa omalla tavallaan nostalgista mutta hieman erilaista hard rockia melkein kolmen vuosikymmenen takaa.
Kappalelista:
Kirjoittanut: Aleksi Parkkonen