Dark atmospheric rock -akti DreamSpy on julkaissut esikoissinglen ja videon
”Livin’Dead” on DreamSpyn pelinavaus ja single myöhemmin julkaistavalta ensimmäiseltä pitkäsoitolta. Kappaleen sointi- ja sanoitusmaailma on mahtipontinen ja väkivaltaisen repivä: ääni mielen pimeydestä. Oman tulkintansa aiheesta tarjoaa video, joka on VFX-artisti Teemu Kokkosen käsialaa. Voit katsoa videon tästä:
DreamSpy on laulaja-basisti Anssi Tammisen sooloprojekti. Musiikin keskiössä ja sävellyksien alkuunpanevana voimana möyrii leveällä kaistalla säröinen pystybasso,
jota rumpuosasto koneen ja luomun välimaastossa tukee.
Paikoin isonkin roolin äänikuvassa ja ilmaisussa ottavat piano -ja syntikkasaundit maalaavat viiltävän kauniin maiseman. Tammisen laulutulkintaa määrittävät eskapistiset, alitajunnan syövereistä kumpuavat sanoitukset – kuiskauksesta danzigmaiseen baritonin ärhentelyyn.