Dave Mustaine ei ole kuullut Metallicalta mielipidettä Megadethin ”Ride The Lightning” -versiosta
Megadethin johtohahmo Dave Mustaine ei ole vieläkään kuullut Metallican leiristä, mitä yhtye on mieltä hänen uudesta versiostaan ”Ride The Lightning” -kappaleesta. Mustaine päätti sisällyttää Metallican vuoden 1984 albumin nimikkokappaleen Megadethin uudelle, yhtyeen nimeä kantavalle studioalbumille.
California Postin haastattelussa Mustaine kertoi, miksi hän päätti levyttää juuri kyseisen Metallica-kappaleen.
”No, kyse oli tavallaan ympyrän sulkemisesta, kun tiesin tämän olevan kaiken loppu. Kun päätimme lisätä kappaleen levylle, olimme saaneet noin kaksi kolmasosaa albumista valmiiksi, ja olemme aina yrittäneet lisätä levyillemme jonkin hienon cover-kappaleen. Tämä ei kuitenkaan ollut cover, vaan versio kappaleesta, jonka minä kirjoitin ja jonka yksi toisista kirjoittajista oli levyttänyt. Oli kiinnostavaa tehdä se. Halusin tehdä siitä yhtä hyvän tai paremman kuin Metallican versiosta. Miten se tehdään? Se pitää soittaa yhtä hyvin. Se pitää laulaa yhtä hyvin. Siitä pitää tehdä yhtä kiinnostava tai kiinnostavampi. Niinpä nopeutimme sitä, teimme soolosta räväkämmän ja rumpuosuuksista iskevämmät. Mielestäni kappale on saanut faneilta todella hyvän vastaanoton.”
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen Mainos päättyy
Mustaine lisäsi, ettei ole saanut Metallicalta minkäänlaista palautetta kappaleesta.
”Emme ole kuulleet keneltäkään [Metallican] leiristä, pitävätkö he siitä vai eivät, eikä se ollutkaan syy, miksi tein sen. Tein sen sulkeakseni meidän välisen ympyrämme. Olemme tehneet yhdessä paljon hienoja asioita, me kolme [James Hetfield, Lars Ulrich ja Dave], ja jos urani alkaa tästä kaventua kohti loppua, haluan lähteä huipulla.”
Voit kuunnella koko haastattelun alhaalta.


