Dead Shape Figuren / Denigraten edesmenneen kitaristin Seppo Nummelan yhteistyö Micko Hellin kanssa kuunneltavissa ”Path”-kappaleella
Julkaisimme sivustollamme hiljattain uutisen, jossa kerroimme mm. Denigratessa sekä Dead Shape Figuressa soittaneen kitaristin Seppo Nummelan menehtyneen sairauskohtaukseen. Nyt Sepon pitkäaikainen ystävä Micko Hell on julkaissut kaksikon yhdessä ennen kitaristin kuolemaa työstetyn ”Path”-nimisen kappaleen YouTubessa. Hell kertoo kappaleen julkaisusta seuraavaa:
”Viimeinen yhteistyöbiisi Sepin kanssa. Se kysy että vetäisinkö laulut sen omaan projektiin ja olin että tietenkin vedän (niinku aina ku jompikumpi pyys toista). Kuuntelin sitten ku sillä oli kertsiin melodia tehty ja esitin sille toiveen että mikset laula ite kanssa kun heppu oli oppinut laulamaan hienosti vuosien varrella ja se oli eka et ei helvetissä. Noh kannustelin sit et eiku joo joo ja vedin ite vaan ekan säkeistön ja lähetin raidat sille sanoen että must sun pitää laulaa ite toka säkeistökin et on duetto. En muista enää lauloinko sille kertsiin taustat vai onko nekin sen itse vetämät. Näin meikäläisen osuus jäi ekan säkeistön vetoon vaan ja hyvä näin koska must tästä tuli erittäin hieno joutsenlaulu meidän ystävyydelle. Ja tietenkin olin hukannut biisin kokonaan ja oottelin et se lähettäis mulle koska ei nyt ollut minkäänlaista aavistustakaan mitä tuleman pitää. No nyt biisi ja Sepin myöskin tekemä video siihen on tässä. Rummut soitti Samuli Kiviniemi. Muuten koko biisi Sepin duunama mun alkulauluilla. Hyvästi rakas ystäväni Sepi!
PS: On vielä tulossa muutama biisi mitä työstettiin jotka jäi kesken vuosia sitten. Niistä sitten kun niiden aika on…”