DogDukes julkaisi livenä äänitetyn, riisutun ja rehellisen debyytti-EP:n ”Until Tomorrow”
Indierock-trio DogDukes julkaisi tänään livenä äänitetyn debyytti-EP:n ”Until Tomorrow” yhdessä Emsälö Recordsin kanssa. Kappaleet huokuvat retrosoundia, vahvoja melodioita ja oivaltavia sanoituksia sekä riisuttua, jammailevaa soitantaa. EP toimii yhtyeelle alkusoittona tälle vuodelle, jonka on luvattu olevan julkaisujen täyteinen.
DogDukes on uusi yhtye, joka on julkaissut aiemmin kaksi singleä ”Dogs” ja ”If You Could”. EP:n kolme kappaletta ovat saaneet muhia rauhassa ja hakea suuntaansa keikkalavoilla samalla, kun bändi on tiivistynyt yhtenäiseksi ryhmäksi. Kokoonpano kiteyttää:
”Tulevasta julkaisusta on otettu liika tuottaminen pois ja annettu raakuuden ja jopa tyhjyyden tulla esiin.”
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy
Yhtyeen solistin Juho Merenheimon säveltämät ja sanoittamat aihiot jättävät kappaleille runsaasti hengitystilaa, jotta trio pääsee tulkitsemaan niitä vahvasti yhdessä. Tom Salmi (basso) ja Timo Antikainen (rummut) luovat DogDukesin vangitsevan atmosfäärin, ja trio seuraa toisiaan sekä kappaleiden teemoja vaistonvaraisesti. Soitossa painotetaan vapautta ja vuoropuhelua, ja keikoilla syntyy usein yllätyksiä myös soittajille itselleen. Samaa vapautta on haettu myös ”Until Tomorrow” -sessioihin.
Äänityksestä, miksauksesta ja masteroinnista vastasivat Janne Järvinen ja Iiro Palva-aho. Yhtye summaa:
”Janne Järvinen on pysynyt bändin rinnalla jo pidemmän aikaa, ja yhteistyö paranee joka sessiolta.”
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy
EP:n kappaleet
EP:n avausraita ”Last Time” vangitsee rappioromanttisesti suomalaista rock-skenestä tuttua tunnelmaa. Kappale on itseironinen ja hieman katkera kuvaus siitä, miltä musiikkibisnes voi pahimmillaan tuntua. Biisistä julkaistaan myös musiikkivideo, jonka on kuvannut EP:n kansitaiteen tehnyt Laura Onni.
”Stounerit, pouserit, luuserit. Hipit, samat hitit, huonot tipit ja kaikilla naamarit. Identeettikriisit, toistuvat riimit. Kappale kertoo siitä, mitä jokainen muusikko ajattelee joskus – tämä on vika kerta.”
-Juho Merenheimo
Toinen kappale, ”Calm Buttons”, kuvaa ylivilkkaan mielen kamppailua ja vieroitusoireiden sävyttämää todellisuutta.
”Biisi sai inspiraationsa Iltalehden katukaupan lööpistä. Riffi on samaan aikaan painostava ja rauhallinen. Olisi hienoa, jos melodia jättäisi kuulijalle kysymyksen: otettiinko sitä nappia vai ei.”
-Juho Merenheimo
Kolmas kappale, ”Miss My Lady”, on retrohenkinen ja herkän melankolinen, kevyesti jazzahtava jammailu, joka kertoo ikävästä ja läheisyyden kaipuusta.
”Joskus ikävä ei poistu, vaikka toinen tulisikin kotiin. Siitä tässä kappaleessa on kyse.”
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy-Juho Merenheimo
Lähitulevaisuudessa DogDukes julkaisee lisää musiikkia, jonka vaikutteissa kuuluu country, blues ja folk. Selviä genrerajoja ei ole, mutta yhtyeen soundissa voi kuulla klassisen brittibluesin ja -rockin sekä amerikkalaisen juurimusiikin perintöä. Bändi tiivistää:
”Joku heitti joskus puoliksi vitsillä, että olemme kuin trio The Beatlesin ja melodisemman mutta huonommin sanoittavan Bob Dylanin risteytys.”
Tämän hetkiset vahvistetut keikat:
7.3. The Cliff, Helsinki
21.3. Bar Mendocino, Helsinki
31.5. Louhela Jam, Vantaa
5.6. Boothill Rock Club, Helsinki
11.6. Ravintola Base, Espoo
2.7. Blueskatu, Puistoblues, Järvenpää
18.7. Olarin Panimo, Helsinki
25.7. Park Hotel, Helsinki
28.8. Old Story, Vantaa
Seuraa yhtyettä näistä linkeistä: Facebook, Instagram, YouTube

