Dome Runner syöksyy kaaokseen uudella kappaleellaan “Salvation Access” – albumi “World Panopticon” tulossa marraskuussa
Kotimainen industrial-metal yhtye Dome Runner on julkaissut uuden singlen “Salvation Access”, joka jatkaa siitä, mihin edellinen raita “Split Self Matrix” jäi. Syvemmälle synkkyyteen ja kontrolloivan yhteiskunnan painajaisiin.
Yhtye lupaa marraskuussa julkaistavasta “World Panopticon” -albumista massiivisen matkan hajoavan maailman halki. “Salvation Access” toimii tämän kokonaisuuden toisena ennakkona ja nostaa kierroksia sekä musiikillisesti että teemallisesti. Kappale ei lepää hetkeäkään: mekaaniset rytmit, särisevät riffit ja huudettu vokaali-ilmaisu iskevät kuin valvontakoneiston nyrkki suoraan kasvoihin.
Vuonna 2017 perustettu Dome Runner on tunnettu äärimetallin, hardcore-raivon ja kylmän koneellisen äänimaailman yhdistelmästä. Nyt tuo yhdistelmä pusketaan äärimmilleen. “Salvation Access” huokuu levottomuutta ja kapinaa, ikään kuin koko järjestelmä olisi romahtamassa silmiemme edessä.
“World Panopticon” on kunnianhimoinen tuplalevy, jonka kesto yltää peräti 77 minuuttiin. Teemoiltaan se sukeltaa syvälle sisäiseen ristiriitaan ja yhteiskunnalliseen luhistumiseen – tarkkailijan näkökulmasta, joka etsii epätoivoisesti ulospääsyä.
Jos Godflesh, Fear Factory tai ylipäätään metallin ja koneen yhteentörmäys saa ihokarvat nousemaan, Dome Runner kannattaa pitää tiukasti tutkan alla. “Salvation Access” on nyt kuunneltavissa suoratoistopalveluissa, ja sen perusteella marraskuinen albumi saattaa olla yksi vuoden intensiivisimmistä julkaisuista.
- enter:panopticon
- Biased Heart Replica
- Constant Crisis Diagnosis
- Android Hybrids Immortal
- Split Self Matrix
- Possessed Empty Vessel
- Christless
- Reversal Blaze
- Existential Intermission
- Solid State Zero
- Frail Demise
- Soul Collapse Interface
- Consensus Glitch: Reconstruction of the Indesign Chaosphere
- Salvation Access
- Postpartum


