Emo rock -yhtye The Funeral Portraitin uusi deluxe-albumi tarjoilee nipun täysin uusia kappaleita

Kirjoittanut Niko Kuusela - 14.6.2025

Häpeilemättömän emotionaalisella ja teatraalisella modernilla rockillaan kansainväliseksi menestyjäksi nopeasti noussut The Funeral Portrait julkaisi deluxe-version vuoden 2024 albumistaan ”Greetings From Suffocate City – From Beyond The Abyss”. Levyn viimeisenä nostona toimii ”Evergreen”-kappale. Albumin julkaisija on Better Noise Music.

”Kappale käsittelee universaaleja ja kipeitä totuuksia, kuten sitä, että rakkaus on kaiken kärsimyksen lähde, ja että siihen liittyy aina myös katkeransuloisia tunteita. Sanat kumpuavat todella henkilökohtaisesta paikasta, ja ne on asetettu melankolisen, riisutun sävellyksen päälle. ’Evergreen’ on yksi tähän asti tunteikkaimmista lauluistamme”, yhtyeen laulaja Lee Jennings kertoo.

Kappale julkaistaan musiikkivideon kera, joka näyttää yhtyeen matkan pieniltä klubeilta maailmanluokan areenoille. Yhtyeen ura on lähtenyt vahvaan kasvuun sen jälkeen, kun se solmi yhteistyön Better Noise Musicin kanssa. Levy-yhtiö tunnetaan luovasta artistikehityksestään, innovatiivisista mediakonsepteistaan ja kyvystään rakentaa kansainvälisiä menestystarinoita.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Siinä missä alkuperäiseltä albumilta löytyi 14 kappaletta, deluxe-versio sisältää massiiviset 24 kappaletta. Mukana on useita nimekkäitä vierailijoita sekä myös täysin uusia kappaleita. Deluxe-julkaisun fyysiseltä versiolta löytyy myös eksklusiivinen ”Friends Like These” -kappale, jota ei julkaista suoratoistopalveluihin.

”Greetings From Suffocate City – From Beyond The Abyss: Deluxe Edition”:

  1. Suffocate City (feat. Spencer Charnas of Ice Nine Kills)
  2. Holy Water (feat. Ivan Moody of Five Finger Death Punch)
  3. Blood Mother
  4. Doom and Gloom
  5. Dark Thoughts
  6. You’re So Ugly When You Cry (feat. Bert McCracken of The Used)
  7. Chernobyl
  8. Dopamine
  9. Voodoo Doll
  10. Happier Than You
  11. Alien
  12. Generation Psycho
  13. Stay Weird
  14. Hearse for Two (feat. Lilith Czar)
  15. Evergreen
  16. Skinny Lies
  17. Lost Boy
  18. Stay Weird (Beyond The Abyss)
  19. Suffocate City (LIVE)
  20. Alien (demo)
  21. Holy Water
  22. Dark Thoughts (feat. Danny Worsnop)
  23. Voodoo Doll (feat. Eva Under Fire)
  24. Hearse For Two

Ahkerasti keikkaileva The Funeral Portrait ei ehdi tänä vuonna paljoa lomailemaan – yhtye päätti juuri kiertueensa Ice Nine Killsin kanssa, ja festarikesä on alkamassa. Marraskuussa The Funeral Portrait hyppää jälleen The Rasmuksen kiertuekaravaaniin, kun bändit kiertävät Eurooppaa kuukauden ajan. Silloin mukana on enemmänkin suomalaisväriä, sillä keikkojen supportina toimii Block Of Flats. Kiertuepäivämäärät löydät täältä.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy