Entinen Children of Bodom -kitaristi paljastaa: Alexi Laiho ei sietänyt huonoja keikkoja
Alexander Kuoppala, joka soitti Children of Bodom -yhtyeessä bändin neljällä ensimmäisellä albumilla, on kertonut äskettäisessä podcast-haastattelussa kokemuksistaan edesmenneen bänditoverinsa Alexi Laihon kanssa. Kuoppala kuvaili Laihon suhtautuneen esiintymisiin äärimmäisellä vakavuudella ja kurinalaisuudella.
”Alexi, Janne Wirman ja Jaska Raatikainen olivat minua viisi vuotta nuorempia ja Henkka Seppälä oli kuusi vuotta nuorempi. Olin Alexille eräänlainen isoveli, joka tarvittaessa kannusti häntä eteenpäin, koska hänen sosiaaliset taitonsa olivat aika heikot.”
Kuoppala painotti Laihon perfektionismia keikkatilanteissa: ”Ja hän oli hyvin… Jos vaikkapa emme soittaneet tarpeeksi hyvin keikalla, se oli hänelle kuin maailmanloppu.”
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen Mainos päättyy
Erityisesti vuodelta 1997 Kuoppala muisti tapauksen, jossa epäonnistuneen keikan jälkeen Laiho esitti ultimaatumin:
”Alexi istui auton takapenkillä ja oli, että ’okei, meidän täytyy nyt joko treenata tai unohtaa koko bändi. Kaksi vaihtoehtoa.’ Me muut vastasimme, että okei, okei, ei tässä ole hätää. Mietitään, mikä meni huonosti ja keskitytään siihen.”
Kuoppala toimi usein sovittelijana Laihon ehdottomien vaatimusten keskellä: ”Hänelle oli olemassa vain kaksi vaihtoehtoa: treenaa enemmän tai lähde bändistä. Ei mitään siltä väliltä. Oma roolini oli välillä muistuttaa, että välimuotojakin on olemassa.”
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen Mainos päättyy
Yhtyeestä ilmestyy elokuussa Timo Isoahon toimittama kirja ”Children of Bodom”, jossa yhtyeen jäsenet kertovat omin sanoin menestyneen metallibändin tarinan alusta loppuun.