Entinen Vulvodynia-laulaja Zion Bittenbender kommentoi potkujaan: “Minun täytyi puolustaa itseäni”
Etelä-afrikkalaisen deathcore -yhtye Vulvodynian entinen laulaja Zion Bittenbender on julkaissut pitkän lausunnon, jossa hän kertoo oman näkemyksensä yhtyeestä erottamiseensa johtaneista tapahtumista.
Bittenbenderin aika yhtyeessä jäi lyhyeksi. Hänet julkistettiin yhtyeen uudeksi laulajaksi, mutta jo pian tämän jälkeen häntä kohtaan esitettiin vakavia syytöksiä. Bittenbender kiisti väitteet julkisesti ja kutsui niitä täysin perättömiksi. Kasvaneen julkisen paineen myötä hän kuitenkin ilmoitti vetäytyvänsä väliaikaisesti yhtyeestä käsitelläkseen asiaa oikeusteitse.
Aiemmin tällä viikolla Vulvodynia ilmoitti virallisesti erottaneensa Bittenbenderin ja vetäytyvänsä samalla tulevalta Defeated Sanityn Pohjois-Amerikan kiertueelta. Yhtye kertoi päätöksen taustalla olevan halu toimia vastuullisesti tilanteessa, jossa esitetyt syytökset olivat herättäneet laajaa keskustelua.
Nyt Bittenbender on julkaissut oman lausuntonsa sosiaalisessa mediassa. Julkaisussaan hän esitti kuvakaappauksia yhtyeen sisäisistä keskusteluista sekä sähköposteista, joiden hän väittää tukevan omaa näkemystään tapahtumista.
“En olisi halunnut tehdä tätä julkaisua, mutta minun täytyy puolustaa itseäni Vulvodynian lausunnon jälkeen, jossa kerrottiin minun poistamisestani yhtyeestä.”
Bittenbender väittää, että yhtyeen johto tiesi hänen olevan syytöksistä syytön, mutta tilanteeseen liittynyt negatiivinen julkisuus vaikutti lopulta bändin päätökseen.
“Saimme potkut Defeated Sanityn kiertueelta puhtaasti liiketoiminnallisista syistä ja riskistä menettää rahaa.”
Bittenbenderin mukaan osa kiertueen konserttipaikoista ja promoottoreista uhkasi perua keikkoja hänen ympärillään pyörineen kohun vuoksi. Tämä aiheutti hänen mukaansa taloudellista painetta yhtyeen leirissä.
Hänen mukaansa bändin sisällä käytiin keskusteluja tilanteesta useiden viikkojen ajan, mutta lopulta hänelle ilmoitettiin videopuhelussa, että yhteistyö päättyy.
“Minulle kerrottiin, että kohu oli pelästyttänyt managementin ja keikkapaikat niin paljon, että se aiheuttaisi bändille liian suuren taloudellisen riskin, jos pysyisin mukana.”
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy
Bittenbender kertoi myös turhautuneensa siihen, ettei yhtye julkaissut hänen mukaansa sovittua yhteistä lausuntoa.
“Odotin viikkoja, että asiasta kerrottaisiin julkisesti, mutta mitään ei tapahtunut.”
Lausunnon lopussa Bittenbender kertoi jatkavansa työskentelyä muiden musiikkiprojektien parissa.
“Jatkan toistaiseksi normaalisti muiden projektien ja coverien parissa. Arvostan sitä kokemusta ja mahdollisuutta, jonka Vulvodynia minulle antoi. Halusin vain tulla tänne antamaan vastauksia.”
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

