Gary Holtin mukaan huono ilmapiiri johti Steve Souzan poistamiseen Exoduksesta

Kirjoittanut Samuel Järvinen - 30.6.2025

Thrash metal -veteraani Exodus ilmoitti vuoden alussa, että vokalisti Steve “Zetro” Souzan ei enää kuulu bändiin. Tilalle astui bändin ex-laulaja Rob Dukes.

Serbialaistoimittaja Jadranka Janković Nešić haastatteli Exodus-kitaristi Gary Holtia YouTubeen julkaistulla videolla, ja puheenaiheksi nousi luonnollisesti myös yhtyeessä tapahtunut laulajanvaihdos.

Holtin mukaan syy sille, että Souza potkittiin yhtyeestä, oli lisääntynyt huono ilmapiiri.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

”Noh, en haluais pureutua yksityiskohtiin, koska välillämme ei ole pahaa verta. Vanhenemme kokoajan ja haluamme olla onnellisia. Hän ei ollut. Hän oli todella onneton. Hän oli mahtava lavalla, studiossa ja fanien kanssa. Siinä ei ollut mitään ongelmaa. Rakastin hänen esiintymistään ja hänen äänensä oli yhtä hyvä kuin aina ennenkin. Mutta niinä aikoina, kun emme olleet lavalla, kaikkien mieliala alkoi laskemaan. Tässä iässä tämä työ on hyvin vaikeaa. Joka kerta lentokentälle suunnatessani olen surullinen, koska jätän taakse lapsenlapseni, lapseni, vaimoni ja kotini. Mutta kun pääsen tien päälle ja olen veljieni kanssa, minulla on taas hauskaa. Jos se osa ei ole enää hauskaa, niin mikään ei ole. Paitsi ehkä lavalla oleminen. Ehkä. Mutta olemme onnellisia nyt. Rob on kanssamme, vietämme paljon aikaa keskenämme ja meillä on hauskaa”, Holt kertoo.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy