Grungeveteraanit haluavat keikoille myös Eurooppaan
Soundgardenin vokalisti Chris Cornell sekä Pearl Jamissa soittavat kitaristi Mike McCready ja basisti Jeff Ament kertovat tuoreessa Rolling Stone -lehden haastattelussa lisää yksityiskohtia Temple Of The Dog -superkokoonpanon paluusta ja sen mahdollisista jatkosuunnitelmista. Yhtye, joka koostuu 1990-luvun grungeaallonharjalla maailmanmaineeseen nousseista herroista, tiedotti viime kuussa soittavansa loppuvuodesta muutaman keikan Yhdysvalloissa ja liput konsertteihin menivätkin kuin kuumille kiville. Miehet paljastivat jännittäneensä aluksi sitä, miten uutinen yhtyeen kiertueesta otettaisiin vastaan.
-Olimme hiukan epävarmoja esimerkiksi siitä, minkä kokoisilla konserttipaikoilla voisimme soittaa, Jeff Ament kertoo. -Emmehän olleet koskaan aiemmin kiertäneet tämän bändin kanssa.
Bändi päätti soittaa vain viidessä kaupungissa, esiintyen sekä suurehkoissa teattereissa että muutamalla areenalla. Heidän yllätyksekseen, kiertueen liput myytiin loppuun alta aikayksikön ja pian netin mustassa pörssissä alkoi liikkua jopa 1399 dollarin hintaisia konserttilippuja.
Temple Of The Dogin esikoisalbumi, jonka biisit syntyivät Cornellin kynästä vuonna 1990 osana surutyötä, jonka aiheutti Mother Love Bonen vokalisti Andy Woodin kuolema heroiinin yliannostukseen, julkaistaan uusintapainoksena syyskuussa neljässä eri muodossa. Yksi niistä on boxi, joka sisältää muun muassa ennenkuulemattomia demoja, studioäänitteitä ja livemateriaalia, jota on kuvattu vuosien 1990 ja 2011 välisenä aikana.
Pearl Jam on ollut kiertueella koko kesän, joten Temple Of The Dog ei ole vielä ehtinyt harjoitella marraskuista minikiertuettaan varten.
-Olemme keskustelleet siitä, mitä muita kuin albumilla olevia biisejä voisimme keikoilla soittaa, mutta mitään päätöksiä ei vielä ole tehty, Chris Cornell kertoo. -Mother Love Bonen kappaleet ovat yksi vaihtoehto. On myös joitain Andyn (Wood) tekemiä biisejä, joita ehkä voisimme esittää.
Soundgardenin ja Pearl Jamin tuotantoa settilistalla tuskin tullaan kuulemaan.
-Se ei vain tunnu minusta oikealta, Cornell tuumaa.
Siitä, onko Pearl Jamin laulaja Eddie Vedder mukana tulevalla kiertueella, ei ole vielä ollut puhetta.
-Mutta se olisi kyllä mahtavaa, McCready väläyttää.
Marraskuussa Philadelphiassa, New Yorkissa, San Franciscossa, Los Angelesissa ja Seattlessa soittavan bändin keikat ovat tällä hetkellä ainoita, jotka heille on buukattu, mutta lisäkonsertit eivät ole täysin poissuljettuja.
-Halusimme näillä parilla keikalla hieman tunnustella maaperää. Jos kaikki menee hyvin, niitä on varmasti luvassa lisää, McCready vakuuttaa. -Toivon, että pääsisimme myös Eurooppaan.

