Haastattelussa Unleashedin Johnny Hedlund: “Tämä on ollut elämäntapamme alusta asti – eikä loppua näy”
Ruotsalainen death metal -veteraani Unleashed julkaisi 15. elokuuta uransa 15. albumin “Fire Upon Your Lands”. Bändi on ollut pystyssä jo 37 vuotta, ja silti sen luomisvoima ja intensiteetti ovat edelleen rautaisessa kunnossa. Kaaoszine tavoitti hiljattain yhtyeen basisti-laulaja Johnny Hedlundin keskustelemaan uuden levyn teemoista, tarinankerronnasta sekä siitä, mikä pitää Unleashedin koneen käynnissä vielä lähes neljän vuosikymmenen jälkeenkin.
37 vuotta bändiuraa takana ja 15. albumi julkaistiin hiljattain. Miltä tuntuu edelleen luoda näin intensiivistä ja luovaa musiikkia?
Johnny Hedlund: Se tuntuu aivan mahtavalta! Mielestäni teemme vain parempia levyjä kerta toisensa jälkeen. Eikä pysähtymisestä ole tietoakaan.
Levy jatkaa Odalheimin maailman tarinaa Midgardin sotureista, jotka käyvät sotaa “White Christia” vastaan. Miten tarina on kehittynyt levy levyltä, ja mitä uusia elementtejä on luvassa tällä kertaa?
Johnny Hedlund: “Fire Upon Your Lands” jatkaa täsmälleen siitä, mihin edellinen albumi jäi. Mount Sinain juurella White Christin poika on surmattu, mutta jahti hänen isänsä perässä jatkuu. Soturit kulkevat yhä pohjoisemmaksi, kohtaavat vaikeuksia ja lopulta alkavat kaivata kotia monen vuoden sodankäynnin jälkeen. Tähän tämä levy päättyy – kotiinpaluun ajatukseen. Mitä sitten tapahtuu, kun he taas ylittävät meren, jää seuraavan levyn tarinaksi.
”To My Only Son” erottuu yhtenä levyn tunteikkaimmista kappaleista. Mistä kumpusi idea kirjoittaa soturin viimeinen kirje pojalleen Miklagardiin?
Johnny Hedlund: Ensinnäkin se on osa tarinaa, jota albumi seuraa. Mutta samalla se toimii kappaleena jokapäiväiseen elämään: jos sinulla on poika tai tytär, on ehkä viisasta rohkaista heitä lähtemään maailmalle ja elämään omaa elämäänsä. Vanhempien on opittava päästämään irti, vaikka joskus haluaisimmekin pitää lapset lähellämme.
Miten laulunkirjoitus ja näiden eeppisten viikinkitarinoiden luominen on muuttunut vuosien varrella?
Johnny Hedlund: Perusasiat ovat pysyneet samoina. Tietenkin inspiraatiota saa lukemalla ja tutkimalla lisää, mutta myös itse elämä on tärkeä inspiraation lähde. Niin sen pitääkin olla.
Albumilta löytyy sekä brutaaleja, aggressiivisia kappaleita kuten ”Left For Dead” että hymnimäisiä hetkiä, kuten ”Hold Your Hammers High!”. Miten tasapainotat raakuuden ja eeppisen tarinankerronnan?
Johnny Hedlund: Siinä piilee juuri haaste. Tietyt kappaleet vaativat tietynlaisen lähestymistavan. Kun Fredrik tuo kappaleita, käytän paljon aikaa siihen, että löydän oikeat laululinjat ja sanat, jotka tukevat tarinaa parhaalla mahdollisella tavalla.
Kuvailet levyä “11 kappaleeksi puhdasta Viking Death Metalia”. Miten määrittelet tuon käsitteen vuonna 2025?
Johnny Hedlund: En usko, että se on muuttunut. Olemme edelleen sama bändi kuin alussa, mutta kehitys on tärkeää – muuten taantuu. Meidän musiikkimme on death metalia, ja jos sitä haluaa tarkemmin nimetä, niin Viking Death Metal sopii hyvin, koska albumimme käsittelevät vahvasti viikinkien perinteitä ja arvoja.
Levyn tuotanto onnistuu yhdistämään brutaalin energian ja elokuvallisen syvyyden. Millainen lähestymistapa teillä oli studiossa?
Johnny Hedlund: Kiitos! Juuri tuo oli tavoite. Halusimme albumille hitaita, keskitempoisia ja nopeita kappaleita, jotta kokonaisuus hengittää. Työstämme tätä dynamiikkaa jo ennen studioon menoa – se on tärkeä osa luomisprosessia.
Kappaleet kuten “Hail The Varangians!” ja “The Road To Haifa Pier” viittaavat historiallisiin elementteihin. Kuinka paljon tutkimusta teet ennen kuin kirjoitat?
Johnny Hedlund: Paljon. Se tekee koko prosessista kiinnostavampaa. En silti pidä itseäni historioitsijana – en todellakaan ole siihen pätevä. Mutta kyllä, perehdymme asioihin kunnolla.
Mikä motivoi teitä edelleen 15 albumin jälkeen? Onko vielä jotain, mitä ette ole saavuttaneet?
Johnny Hedlund: Tämä on sitä mitä teemme. Tämä on aina ollut elämäntapamme, enkä edes muista juuri muuta tapaa elää. Juuri se tekee elämästä kiinnostavaa, enkä näe, että pysähtyisimme vielä pitkään aikaan.
Levy päättyy kappaleeseen “Unknown Flag”. Voitko paljastaa hieman, mihin tarina vie seuraavaksi?
Johnny Hedlund: Thorin poika kysyy armeijoiltaan, lähtevätkö he jälleen hänen kanssaan merelle. Tavoitteena on palata Svithiodiin, mutta hän tietää, ettei kotiinpaluu tule olemaan helppo. Miklagardissa vietetyn levon jälkeen he purjehtivat jälleen ja kohtaavat pian laivaston, joka purjehtii tuntemattoman lipun alla… Jatkoa seuraa.
Kuinka tärkeä osa Unleashedille on live-esiintyminen?
Johnny Hedlund: Erittäin tärkeä. Siellä näkee ja tuntee, toimivatko kappaleet. Odotan tulevia festivaaleja todella paljon.
Mitä haluatte Unleashedin perinnöksi death metal -kentällä ja sen ulkopuolella?
Johnny Hedlund: Toivon, että ihmiset kokevat meidän pysyneen juurillemme uskollisina, antaneen kaikkemme livenä ja tuoneen sanoitusten kautta rohkeutta. Elämän taistelut ovat täynnä vaikeuksia – mutta me emme koskaan luovuta. Toivon, että se jää ihmisten mieleen.
Lopuksi – mitä haluaisit sanoa suomalaisille faneille?
Johnny Hedlund: Kiitos paljon haastattelusta! Toivon todella, että pääsemme pian soittamaan Suomeen.
Hail Odin!