Helsinkiläinen vaihtoehtorock-bändi Le Zok julkaisi debyyttialbumin ”Yksäs”
Le Zok on helsinkiläinen nelihenkinen yhtye, jonka musiikkia voi luonnehtia laajalta alalta vaikutteita ottavaksi monipuoliseksi vaihtoehtorockiksi. Kokeilevaa suoraviivaisuutta ja epäkonventionaalisia struktuureja viljelevää yhtyettä ei ole helppo asettaa mihinkään valmiiseen lokeroon. Bändin orgaanisessa ja juuri sopivan räkäisessä mutta kuitenkin isossa yleissoundissa on tunnistettavissa elementtejä niin garagesta, psykestä, grungesta kuin 1970-luvun uuden aallon rockista.
Bändin musiikkia on verrattu muun muassa suomalaisen erikoisrockin legendojen, Ismo Alangon ja Riston, tuotantoihin, mikä on varsin osuvaa, sillä Risto on ollut mukana masteroijana Le Zokin debyyttialbumin ”Yksäs” tuotannossa.
Yhtyeen soundia määrittää vahvasti blues-perinteestä ponnistava slide-kitarointi, jonka ympärillä on melodiset koskettimet ja basso. Pohjalla on kaiken koossa erinomaisesti pitävät rummut. Keskeinen osa musiikkia on vahva laulu, joka vie sanoituksellisesti kuulijan välillä hyvinkin arvoituksellisiin maailmoihin. Soundi on periaatteessa tutun kuuloinen mutta lopulta kuitenkin vahvasti omaääniseksi tunnistettava nykyajan laajalla rock-kentällä.
Bändin debyyttialbumille on koottu kattaus kappaleista, jotka välttävät tietoisesti perinteistä ”rock-sapluunaa” tarjoillen suoraviivaisia mutta yllätyksellisiä raitoja. Joissain kappaleissa kaikuu se, kuinka korona-aika sai yhteiskunnan sekaisin, toisissa taas eksyksissä oleva yksilö yrittää pärjätä yhteiskunnassa. Suurin yllätys on varmaankin yhtyeen varsin vapaatyylinen versiointi tuttuakin tutummasta milleniaalihitistä.
Kokoonpano:
Tommy Tienhaara – kitara
Tuomas Tavi – basso ja laulu
Roope Heinonen – rummut
Juho Noro – koskettimet
Tutustu lisää: Facebook, Instagram, Bandcamp

