Intohimo tekee väkevän paluun uudella singlellä “Honesty; In the Light of the Dead”

Kirjoittanut Teemu Hakala - 26.11.2025

Ruotsalainen post-hardcore/screamo yhtye Intohimo iskee takaisin vuosien hiljaisuuden jälkeen uudella singlellä “Honesty; In the Light of the Dead”. Bändi vihjaili paluulla jo aiemmin tänä vuonna, ja nyt odotus palkitaan tuoreella materiaalilla.

Yhtye sai alkunsa Jönköpingissä vuonna 2004, ja se tunnettiin post-hardcoren ja metalcoren välimaastossa liikkuvasta, sydämestä kumpuavasta kaaoksesta. Tästä syystä uusi kappale tuntuu heti tutulta. Sen riffit puristuvat tiukaksi kerrokseksi, ja laulusta huokuaa läpi kuin vanhan ajan Intohimo.

Bändi aloittaa myös keikkailun tällä viikolla, kun Adept-yhtyeen 20-vuotiskiertue starttaa huomenna Berliinin Astra Kulturhausista. Mukana kiertueella ovat myös Thousand Below ja Ocean Sleeper.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy