Iskelmämetallia soittavan Ikiroudan fanit tatuoivat biisien nimiä ihoonsa ja matkustavat keikoille satoja kilometrejä
Värikkäistä välispiikeistään keikoilla tunnettu Ikirouta-yhtye julkaisee 14. marraskuuta ”Pettymyksen vuori” -singlen, jossa iskelmän kaiho ja metallin voima yhdistyvät. Uusi single on taattua Ikiroutaa, mutta hieman pelkistetymmällä ja suomirokimmalla soundilla.
– Olemme innoissamme tästä kappaleesta. Kertosäkeet ovat vahvuutemme ja kyseessä saattaa olla jopa kaikkien aikojen Ikirouta-kertosäe, kertoo yhtyeen laulut kirjoittava Teemu Kuosmanen.
Kajaanilaisen, vuonna 2020 perustetun Ikirouta-yhtyeen ”Pettymyksen vuori” on bändin 21. singlejulkaisu. Yhtyeen kappaleita on kuunneltu Spotifyssa jo yli kaksi miljoona kertaa, ja YouTube-videoille on kertynyt satoja tuhansia katselukertoja. Ikiroudan musiikki on lyhyessä ajassa saavuttanut suuren suosion ja sillä on laaja joukko vannoutuneita faneja.
– Ahkerin fanimme on nähnyt meidät livenä ainakin 20 kertaa ja kulkenut yli 600 kilometrin matkoja keikoille. Tosifaneja tulee koko ajan lisää, ja se on meille valtava kunnia, sanoo Jere Pellikka.
Ikiroudan fanit jakavat yhtyeelle henkilökohtaisia tarinoitaan
Ikiroudan suomalainen mielenmaisema ja raskaat kitarat yhdistettynä iskelmämelodioihin puhuttelevat kuulijoita. Yhtye saa paljon kuuntelijoilta henkilökohtaisia viestejä kappaleidensa tarinoihin liittyen.
– Olemme kai tehneet jotain oikein, kun ihmiset samaistuvat kappaleisiimme ja haluavat jakaa elämäntarinoitaan kanssamme. Laulumme ovat olleet monille niin tärkeä osa tiettyä elämänvaihetta, että he ovat tatuoineet biisien nimiä ihoonsa. Tämä merkitsee meille todella paljon ja antaa paloa jatkaa, kertoo Jani Partanen.
Tiuhaan ympäri Suomea keikkaileva Ikirouta on päässyt soittamaan samoilla lavoilla valtakunnan suurimpien artistien kuten JVG:n kanssa. Ensi vuodelle on jo sovittu useita festivaaliesiintymisiä. Ikirouta tunnetaan myös värikkäistä välispiikeistään keikoilla, joilla huumorin kukka kukkii vahvasti.
– Koskaan ei tiedä, mitä keikalla tapahtuu, mutta se on sellaista hyvää vaaran tuntua. Niin kauan kuin yleisö nauraa ja viihtyy, jatkamme samalla linjalla. Huumoribändi Ikirouta ei kuitenkaan missään nimessä ole, sanoo Jori Kärki.
Tulevat keikat:
15.11. Ranua, The Book Bar
22.11. Vuokatti, WinterOpen (w/ JVG, Teflon Brothers, Apulanta, Juha Tapio, Bee)
5.12. Kajaani, Rock House Kulma


