Kuva: Vesa Holmala

Jenni Mustajärvi julkaisi uuden singlen sekä musiikkivideon ”Nukkuvaa ja Puolikuollutta”

Kirjoittanut Päivi Närvänen - 19.3.2025

Laulaja-lauluntekijä Jenni Mustajärvi ei elä nukkuvaa ja puolikuollutta elämää uutuussinglellään. Pohdiskeleva taiteilija on laittanut ilovaihteen päälle ja elämän arvaamattomuudesta huolimatta porskuttaa varsin lennokkaasti korttitalot huojuen uudella kappaleellaan eteenpäin! ”Nukkuvaa ja Puolikuollutta” sai seurakseen myös musiikkivideon, joka julkaistiin Minna Canthin ja tasa-arvon päivänä 19. maaliskuuta.

Biisi on Jenniä omimmillaan. Paljon akustisia keikkoja tehneelle naiselle akustisia elementtejä sisältävä sekä pilke silmäkulmassa elämän koukeroita pyörittelevä teksti tuo hymyn huulille ja menee jalan alle.

”’Nukkuvaa ja Puolikuollutta’ on myös kunnianosoitus minunkin oikeuksiani eteenpäin vieneelle Minna Canthille, jonka suusta tämän ja monta muuta upeaa lausahdusta olemme saaneet kuulla! Sitä joskus ollaan ihan pihalla, mokaillaan, kompastellaan ja hommat menee päin helvettiä – silloinkaan ei pidä lamaantua ja jäädä murehtimaan paikoilleen. Pysähtyä pitää ja fiilistellä, mutta ei paikalla poljeskella. Ja sitten vaan alkaa uudelleen kasaushommiin.”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Artisti tunnustaa itse luottavansa vahvasti intuitioon sekä sydämen ääneen ja löytävänsä näin parhaiten vastaukset:

”Maailmassa on edelleen paljon pahoinvointia, mutta siitä huolimatta uskon rakkauden voimaan. Monelta löytyy halu jäädä historian kirjoihin, mutta loppujen lopuksi se on ihan sama mitä teet ja kuinka menestynyt olet – jos et koe, että tulet rakastetuksi ja hyväksytyksi omana itsenäsi, ei meriiteillä ole mitään merkitystä. Ensin itsensä kanssa, sitten muiden.

Kun päätöksiä tekee sydämen ääni edellä, harvemmin menee pieleen.”

Jenni Mustajärvi on laulaja-lauluntekijä, joka on julkaissut urallaan yhden albumin ja useita sinkkuja. ”Nukkuvaa ja Puolikuollutta” -single päättää keikka- sekä julkaisutauon, ja Jenni odottaakin jo innoissaan pääsyä takaisin kiinni julkaisukantaan ja keikoille. Hän iloitsee:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

”Livet on mulle kuitenkin tän koko homman suola. Tauko oli paikallaan, mutta nyt on ihana päästä takaisin keikoille!”

Katso tuore video tästä:

Kevään ja kesän keikat:

4.4. Kouvola, Las Palmas
5.4. Hämeenlinna, Painohalli (+ Anssi Kela)
24.5. Järvenpää, Eikan Pub 
7.6. Yksityistilaisuus
13.6. Tampere, Sorilafest (SLT Power Band feat. Jenni Mustajärvi)
28.6. Huittinen, Vampula Rock
12.7. Tampere, John Scott´s Ratina
31.7. Oulu, Toppila Klubi
1.8. Pyhätunturi, Pyhä Unplugged
2.8. Pyhätunturi, Pyhä Unplugged
15.8. Kalajoki, Lissun Bar
16.8. Oulainen, Lissun Bar

Seuraa artistia näistä linkeistä: Instagram, Spotify, TikTok, Facebook

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy