John Smith Rock Festival laajenee merelle – John Smith goes Ahtojää -risteily huhtikuussa 2026
Tähän asti kuivalla maalla operoinut John Smith Rock Festival laajentaa reviiriään keväällä 2026 myös merelle, kun historian ensimmäinen JOHN SMITH goes AHTOJÄÄ -risteily toteutuu 11.–12. huhtikuuta yhteistyössä LIVE Risteilyjen ja Matkapoikien kanssa. Risteilyn juhlapaikkana toimii Victoria I, joka irtoaa Helsingin Länsisatamasta lauantaina 11. huhtikuuta ja palaa takaisin seuraavana päivänä. Tapahtuma on suunnattu vain täysi-ikäisille matkustajille, ja risteilyn aikana on mahdollisuus myös nopeaan poikkeamiseen Tallinnassa.
LIVE Risteilyiden edustaja Arttu Tolonen kommentoi uutta yhteistyötä seuraavasti:
”John Smith goes AHTOJÄÄ jatkaa LIVE Risteilyiden perinnettä raskaamman musiikin parissa. Mainetta mantereella niittänyt JSRF tuntui hyvältä vaihtoehdolta yhteistyökumppaniksi, joten on todella hienoa päästä toteuttamaan kokonaisvaltaista, vajaan vuorokauden mittaista rock-elämystä Itämerelle juuri heidän kanssaan.”
22 tuntia kestävällä, ainoastaan AHTOJÄÄ-vieraille tarkoitetulla risteilyllä kuullaan nimekäs kattaus kotimaisen musiikkitaivaan tähdistöstä. Mukana ovat legendaarinen powermetal-jyrä Stratovarius, klassikoiden ja oman materiaalin parissa operoiva Steve’n’Seagulls, yksi Suomen raivokkaimmista live-yhtyeistä Mokoma sekä henkisesti raskaan kakkospäivän keventäjä, Erkka Korhosen masinoima Raskasta Kakkospäivää. Lisäksi risteilyllä nähdään myöhemmin julkistettavaa oheisohjelmaa.
JSRF:n oma väki odottaa merellistä laajennusta innolla:
”LIVE Risteilyjen ja Matkapoikien tarjoamasta mahdollisuudesta kiitollisina odotamme suurella ilolla uutta kokemusta, jonka toivomme päättävän loputtoman talven ja valmistavan meitä jo kesän hektisiin rientoihin. Kuten aina toimissamme, pyrimme puskemaan JSRF-hengen myös läpi riitteisen ahtojään, suoraan Victorian lämpimään, kaikille avoimeen syliin. Kiva pieni lilluminen lienee oikeassa paikassa, oikeaan aikaan suoritettuna oikeinkin puhdistava kokemus. Nyt olkoon sen aika!”
JOHN SMITH goes AHTOJÄÄ -risteily 2026
11.04.2026 Helsinki – Victoria I
12.04.2026 Paluu Helsinkiin
Risteilyn artistit
Stratovarius
Steve’n’Seagulls
Mokoma
Raskasta Kakkospäivää
Liput sekä tarkemmat tiedot risteilystä ja bussikuljetuksista löytyvät osoitteesta:
www.matkapojat.fi/ahtojaa



