Judas Priest -dokumentti ”The Ballad Of Judas Priest” saa maailmanensi-iltansa Berliinin elokuvajuhlilla
Legendaarisesta brittiläisestä heavy metal -yhtyeestä Judas Priestista kertova dokumenttielokuva ”The Ballad Of Judas Priest” saa maailmanensi-iltansa Berliinin kansainvälisillä elokuvajuhlilla. Elokuva esitetään ensimmäistä kertaa yleisölle 76. Berlinale-festivaalilla, joka järjestetään 12.–22. helmikuuta.
Berliinin kansainvälinen elokuvafestivaali lukeutuu maailman merkittävimpiin ja poliittisesti kantaaottavimpiin elokuvatapahtumiin. Vuonna 1951 perustettu festivaali kerää vuosittain kymmeniä tuhansia kävijöitä ympäri maailmaa ja toimii keskeisenä kohtaamispaikkana elokuva-alan ammattilaisille ja medialle.
Dokumentin ovat ohjanneet pitkän linjan dokumenttiohjaaja Sam Dunn sekä Rage Against The Machinen Tom Morello, jolle projekti on ohjaajadebyytti. Elokuva käsittelee Judas Priestin nousua Birminghamin työväenluokkaisista lähtökohdista maailmanlaajuiseksi rock-ikoniksi sekä yhtyeen merkitystä heavy metal -kulttuurin muovaajana.
”The Ballad Of Judas Priest” sukeltaa syvälle yhtyeen yli 50 vuotta kestäneeseen uraan ja esittelee sen vaikutusta musiikkiin ja populaarikulttuuriin myös metallin ulkopuolella. Dokumentissa kuullaan muun muassa klassikkokappaleita ”Breaking The Law” ja ”You’ve Got Another Thing Comin’”, ja se kuvaa bändin intohimoa, sitkeyttä ja perintöä, joka inspiroi yhä uusia sukupolvia.
Sam Dunn kommentoi ensi-iltaa seuraavasti:
“Olen äärimmäisen ylpeä voidessani kertoa, että Judas Priest -dokumenttimme ”The Ballad Of Judas Priest” saa ensi-iltansa Berliinin elokuvajuhlilla tänä helmikuussa. On upeaa, että saksalaiset metallifanit pääsevät näkemään elokuvan ensimmäisten joukossa.”
Yli 50 miljoonaa albumia uransa aikana myynyt Judas Priest on yksi heavy metalin keskeisimmistä pioneereista. Yhtye on julkaissut 19 studioalbumia ja valittiin Rock And Roll Hall Of Fameen vuonna 2022. Vuonna 2024 ilmestynyt albumi ”Invincible Shield” teki yhtyeestä ensimmäisen heavy metal -artistin, joka on julkaissut studioalbumeita 50 vuoden aikajänteellä, ja levy toi mukanaan Grammy-ehdokkuuden kategoriassa ”Best Metal Performance”. Tulevana syksynä yhtye suuntaa Pohjois-Amerikan kiertueelle yhdessä Alice Cooperin kanssa.
Yhtye kommentoi dokumenttiaan näin:
“Olemme eläneet ja hengittäneet metallia yli viiden vuosikymmenen ajan, ja tässä dokumentissa kutsumme vihdoin seurakuntamme todistamaan elämäämme täysin sensuroimattomana tavalla, jota ei ole aiemmin nähty – kaapu putoaa ja paljastaa Priestin koko metallisessa loistossaan.”
”The Ballad Of Judas Priest” on Banger Filmsin tuottama dokumentti, jonka ohjauksesta vastaavat Sam Dunn ja Tom Morello. Elokuvan levityksestä ja esittämisestä vastaa Sony Music Vision.
