Jurassic Rockin aikataulut julki

Jurassic Rock 2014Mikkelissä 8.-10.8.2014 järjestettävän Jurassic Rockin ja Jurassic Piknikin aikataulut ja alueohjelmat on julkistettu. Vuoden 2014 Jurassic Rock järjestetään Saimaan rannassa luonnonkauniilla Kenkäveronniemellä, Kenkäveron Pappilan kyljessä. Mikkelin keskustaan alueelta on vain vajaa kilometri, ja Mikkelin sataman ja Kenkäveron laiturin välillä liikennöi myös M/S Kuutti -laiva festivaaliasiakkaille.

Alueohjelmassa luvassa on huiman mediasuosion saavuttaneen Slaavikyykyn maailmanennätysyritys, improvisaatioteatteria Teatteri Kaukasuksen johdolla, Bag Jump -hyppytorni sekä leirintäalueen valtavat vaahtobileet. Festivaalialueen vilskeestä pääsee myös viilentelemään Mikkelipuiston puutarha-loungeen ja sen kutunurkkauksiin.

Myös Jurassic Rockin aikataulut ovat nyt selvillä. Festivaalin starttaa perjantaina 8. elokuuta klo 16.30 mikkeliläinen heavymetal-yhtye Lord Fist, ja päivän päättää lovemetal-suuruus HIM.

Lauantaina festivaali aloitetaan klo 14 Ismo Leikolan Stand Upilla & bändillä ja päätetään ensimmäistä kertaa Suomessa nähtävän rap-suuruus Nellyn keikalla.

Päätöspäivänä sunnuntaina Jurassic Piknik -konsertissa lavalle nousevat kesän ainoan yhteisen keikkansa tekevät Vain Elämää -tähdet Vesa-Matti Loiri & All Stars ja Samuli Edelmann. Piknik-tapahtumassa perheen nuoremmille on tarjolla lapsiparkki, jonka temppuradalla ja kierrätystaideteoksen työstämisen parissa viihtyvät nekin, joille konsertti tuntuu liian aikuismaiselta.

JURASSIC ROCK 2014 @ Mikkeli, Kenkäveronniemi

Perjantai 08.08.14 (Portit auki 16.00)
16.30 Lord Fist
17.00 My First Band
17.45 Damn Seagulls
18.30 Erin
19.30 Dimebag Beyond Forever 2014
20.30 Haloo Helsinki!
21.30 Anna Abreu
22.30 Flogging Molly (USA)
23.30 JVG
00.30-02.00 HIM

Lauantai 09.08.14 (Portit auki 13.30)
14.00 Stand Up-Jurassic: Ismo Leikola Stand Up Show & Ismo Leikola Band
15.00 Stig & Kullankaivajat
15.45 Karri Koira feat. Musta Barbaari
16.30 Ky-Mani Marley (JAM)
17.30 Turmion Kätilöt
18.30 Clean Bandit (UK)
19.30 Sanni
20.30 Stam1na
21.30 Varusmiessoittokunnan showband
22.30 Kaija Koo
23.30 Jenni Vartiainen
00.30-02.00 Nelly (USA)

Sunnuntai 10.08.14 (Portit auki 14.00)
15.00 Samuli Edelmann
17.00 Vesa-Matti Loiri & All Stars

LIPUT:
2pv (pe-la) alk. 68 EUR
1pv (pe) alk. 39 EUR
1pv (la) alk. 45 EUR
1pv (su) alk. 49 EUR
Ennakkomyynti: Tiketti, Lippupiste ja Jurassic Rockin verkkokauppa. Myynnissä myös erilaisia VIP-paketteja ja festivaalin leirintäpaikat.

Kommentoi julkaisua

Avainsanat: