K.K. Downing ja Tim ”Ripper” Owens julkaisivat uuden version Judas Priestin ”Never Satisfied” -kappaleesta
Entinen Judas Priest -kitaristi ja nykyinen KK’s Priest -yhtyeen Kenneth ”K.K.” Downing on julkaissut tuoreen tulkinnan Judas Priestin klassikkokappaleesta ”Never Satisfied”. Raidassa kuullaan myös entistä Judas Priest -laulajaa ja nykyistä KK’s Priest -vokalisti Tim ”Ripper” Owensia, ja sen voi kuunnella alla.
Alkuperäinen ”Never Satisfied” esiintyi Judas Priestin vuoden 1974 debyyttialbumilla ”Rocka Rolla”, ja sen sanoittivat Downing yhdessä yhtyeen alkuperäisen laulajan Al Atkinsin kanssa.
”Vain huviksemme varahuoneessa yritimme luoda jotain erilaista”, Downing kertoi Ultimate Classic Rockille ”Never Satisfied” -kappaleen synnystä. ”Kirjoitimme melko paljon materiaalia ja sitten lähdimme kiertueelle. Muistan, että ’Never Satisfied’ oli aina mukana settilistassamme. Kun Al lähti ja Rob [Halford] liittyi meihin, olimme tien päällä ainakin pari vuotta. Kappale oli mukana myös silloin, kun Rob lauloi sitä.”
Downing kertoi Ultimate Classic Rockille, että ajatus ”Never Satisfied” -uudelleenäänityksestä syntyi viime vuoden ”Rocka Rolla” -albumin 50-vuotisjuhlajulkaisun jälkeen. ”Ajattelin, että pistän vain kitaran kiinni ja koetan jammata mukana parissakin näistä kappaleista”, hän muisteli. ”Oli hauskaa tehdä sitä, ja ajattelin tallentaa raidan ja kysyä Ripperiltä, voiko hän ystävällisesti heittää siihen vokaalit. Homma sujui todella nopeasti ja oli mukavaa.”
Pohtiessaan päivitettyä versiota ”Never Satisfied” -kappaleesta Downing totesi lausunnossaan: ”On todellinen nautinto ja mahtavaa hauskaa palata takaisin ja äänittää tämä versio ’Never Satisfied’ -kappaleesta, jonka kirjoitin yli 50 vuotta sitten. En todellakaan miettinyt asiaa liikaa – pistin vain kitarani kiinni ja ajauduin takaisin aikaan, jolloin metalli oli vielä vain idean alkio. Tiesin, että kappale kuulosti jo hienolta Rob Halfordin kanssa, mutta olin erityisen innokas kuulemaan mahtavan Ripper Owensin vokaaleja.”
”’Rocka Rollan’ 50-vuotisjuhlan vastaanotto on ollut niin hienoa, että halusin tehdä jotain pientä lisätäkseni juhlintaan – ja näen ’Never Satisfied’ -kappaleen muuttuvan fanien suosikiksi tulevissa KK’s Priest -keikoissa!”