Slayer - Tuska 2019.

Kerry King muistelee Back To The Beginning -konserttia: ”Olen erittäin iloinen, että sain olla osa sitä”

Kirjoittanut Samuel Järvinen - 26.8.2025

5. heinäkuuta järjestettiin yksi heavy metalin historian suurimmista tapahtumista, kun Black Sabbathin alkuperäinen kokoonpano esiintyi Birminghamissa. Samassa tapahtumassa esiintyivät muun muassa MetallicaSlayerToolPanteraGuns N’ RosesAlice in Chains ja Mastodon.

Slayerin kitaristi Kerry King kommentoi tapahtumaa tuoreessa Metalshop TV:n haastattelussa:

”Päätin olla paikalla koko päivän Ystäväni Mastodon esiintyi ensimmäisinä, joten halusin nähdä heidät. Tiesin, että Halestorm esiintyi aikaisin, ja halusin nähdä heidätkin. Näin Alice In Chainsin soundcheckin edellisenä päivänä. Katsoin Ozzyn ja Black Sabbathin esiintymisen… Heillä oli backstagella jokin jättimäinen LED-näyttö, jossa oli oma PA-järjestelmä, joten asetuin sen eteen ja sain käytännössä eturivin paikan niitä kahta katsoessani. Ja olin lavalla Metallican keikalla”; King kertoo ja jatkaa:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

”Se oli hyvä päivä. Kun esiintyy festivaalilla, kuten me tänään [Brutal Assaultissa], en useinkaan tiedä, kenen kanssa soitamme, mutta tiesin ‘Back To The Beginningistä’ jo kuukausia etukäteen, joten olin suunnitellut koko päivän niin, että katson ystävieni esiintymistä. Ja se oli mahtavaa. Ja kun Ozzy kuoli pian sen jälkeen, olen todella iloinen, että sain olla osa sitä.”