Killswitch Engage julkaisi uuden kappaleen ”Blood Upon The Ashes” tulevalta hyväntekeväisyyskokoelmalta

Kirjoittanut Teemu Hakala - 4.6.2025

Yhdysvaltalainen metalcore-jätti Killswitch Engage on julkaissut uuden kappaleen nimeltä ”Blood Upon The Ashes”, joka on osa tulevaa hyväntekeväisyyskokoelmaa ”The Dogs of Hope”. Kappale julkaistiin 4. kesäkuuta 2025 ja on nyt kuunneltavissa YouTubessa sekä Spotifyssa.

”Blood Upon The Ashes” ei ole osa helmikuussa julkaistua yhdeksättä studioalbumia ”This Consequence”, vaan se on tehty yksinoikeudella ”The Dogs of Hope” -kokoelmaa varten. Kyseinen levy ilmestyy 1. elokuuta 2025 Iodine Recordingsin kautta, ja sen tuotto ohjataan kokonaisuudessaan Alabamassa sijaitsevalle Randolph Countyn eläinsuojan hyväksi. Kokoelma sisältää myös muiden hardcore- ja metalcore-yhtyeiden, kuten Snapcase, Deadguy ja Orange 9mm kappaleita.

”Blood Upon The Ashes” edustaa Killswitch Engagen tunnusomaista melodista metalcorea, jossa yhdistyvät raskaat riffit ja Jesse Leachin voimakas laulu. Kappale on saanut faneilta kiitosta ja sitä on verrattu yhtyeen varhaisiin tuotoksiin, kuten vuoden 2002 albumiin ”Alive or Just Breathing”.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy
  1. Walter Schreifels – Pigs on the Wing (Part 1)
  2. Alex Skolnick – Disruption
  3. Killswitch Engage – Blood Upon the Ashes
  4. Snapcase – Back to Square One
  5. Jeromes Dream – The Seventeen Downton
  6. Death Ray Vision – Only Wolves Remains
  7. Orange 9mm – Pretend I’m Human (2025)
  8. Deadguy – Makeshift Black Metal Smasher
  9. Lybica – Phaser
  10. Roman Candle – How to Be Considered When You’re Not in the Room
  11. Drought – Abattoir
  12. Enforced – Radiation Sickness
  13. Taken – D4
  14. Walter Schreifels – Pigs on the Wing (Part 2)