Osallistu kilpailuun ja voita kahden hengen Deluxe Sea view -hytti John Smith goes AHTOJÄÄ -risteilylle!
Tähän asti kuivalla maalla operoinut John Smith Rock Festival laajentaa reviiriään keväällä 2026 myös merelle, kun historian ensimmäinen JOHN SMITH goes AHTOJÄÄ -risteily toteutuu 11.–12. huhtikuuta yhteistyössä LIVE Risteilyjen ja Matkapoikien kanssa. Risteilyn juhlapaikkana toimii Victoria I, joka irtoaa Helsingin Länsisatamasta lauantaina 11. huhtikuuta ja palaa takaisin seuraavana päivänä. Tapahtuma on suunnattu vain täysi-ikäisille matkustajille, ja risteilyn aikana on mahdollisuus myös nopeaan poikkeamiseen Tallinnassa.
22 tuntia kestävällä, ainoastaan AHTOJÄÄ-vieraille tarkoitetulla risteilyllä kuullaan nimekäs kattaus kotimaisen musiikkitaivaan tähdistöstä. Mukana ovat legendaarinen powermetal-jyrä Stratovarius, klassikoiden ja oman materiaalin parissa operoiva Steve’n’Seagulls, yksi Suomen raivokkaimmista live-yhtyeistä Mokoma, kotimainen hard rock -veteraani Peer Günt, Iron Maidenin covereita esittävä Antony Parviaisen kipparoima Antony Parviainen & The Prisoners sekä henkisesti raskaan kakkospäivän keventäjä, Erkka Korhosen masinoima Raskasta Kakkospäivää. Lisäksi risteilyllä nähdään myös erilaista oheisohjelmaa.
JOHN SMITH goes AHTOJÄÄ -risteily 2026
11.04.2026 Helsinki – Victoria I
12.04.2026 Paluu Helsinkiin
Risteilyn artistit
Stratovarius
Steve’n’Seagulls
Mokoma
Raskasta Kakkospäivää
Peer Günt
Antony Parviainen & The Prisoners
Tuomi&Liekkala Duo
Liput sekä tarkemmat tiedot risteilystä ja bussikuljetuksista löytyvät osoitteesta:
www.matkapojat.fi/ahtojaa
Kaaoszine yhteistyössä John Smith Rock Festivalin, Matkapoikien sekä LIVE Risteilyjen kanssa järjestää nyt sivustonsa kautta kilpailun, jossa on tarjolla yhdelle voittajalle sekä tämän avecille kahden hengen Deluxe Sea view -hytti risteilyltä. Voit osallistua kilpailuun täyttämällä tietosi alapuolelta löytyvästä kaavakkeesta tästä:
John Smith Ahtojää -kilpailu
Kilpailuun on aikaa osallistua 11.3 asti, jonka jälkeen arvomme voittajat.
