Kuva: Joonas Juntunen

King Satan ja Turmion Kätilöiden Saku Solin yhdistivät voimansa ”Abraxas Rising” -singlellä – Video Kaaoszinen ensiesityksessä

Kirjoittanut Arto Mäenpää - 6.10.2026

Death metal discoksi musiikkiaan kuvaileva King Satan julkaisee uuden ”Black Magick Abraxas” -albuminsa 6. marraskuuta. Kaaoszinen ensinäytössä on nyt katsottavissa albumin viimeiseksi ennakkosingleksi valitun ”Abraxas Rising” -kappaleen musiikkivideo.

Kappaleella vierailee Turmion Kätilöistä ja Fear Of Dominationista tuttu Saku Solin eli Shag-U. King Satanin mukaan ”Abraxas Rising” kiteyttää hyvin sen, mitä yhtye tarkoittaa puhuessaan death metal discosta.

”Tämä biisi valittiin tulevan albumin viimeiseksi singleksi ennen julkaisua, koska ”Abraxas Rising” lienee yksi selkeimmistä malliesimerkeistä, mitä tarkoitamme ”death metal discolla”. Elektroninen tanssimusiikki, melodinen death metal ja rock ’n’ roll yhdessä. Meillä oli myös suuri kunnia saada Saku Solin Turmion Kätilöistä ja Fear Of Dominationista vierailevaksi vokalistiksi kappaleeseen, mikä toi kappaleeseen mukavasti lisää laajuutta ja eeppisyyttä”, King Aleister Satan kertoo.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Kappaleen musiikkivideon on ohjannut King Aleister Satan. Surrealistisiin naamioleikkeihin nojaava video ammentaa tulevan albumin tavoin muinaiseen Abraxas-jumaluuteen liittyvästä symboliikasta.

”Abraxas on keskeisessä roolissa myös koko albumilla. Olen musavideoillani ja biiseilläni usein käsitellyt menneiden aikojen mystiikkaa modernin maailman symboliikan ja kuvaston kautta. Abraxas-myytti kertoo muinaisesta jumaluudesta, jossa jumala ja paholainen ovat yhtä, ja näiden vastakkaisten arkkityyppien voidaan ajatella kamppailevan universumin herruuden sijaan ihmisen psyykestä. Vastakohdat sulautuvat yhdeksi, ja aina tulee uusia vastakohtapareja. Teesi, antiteesi ja synteesi”, King Aleister Satan kuvailee.

”Black Magick Abraxas” sisältää yhdeksän kappaletta. Albumilta on aiemmin julkaistu ”Black Magick Rock ’N’ Roll”, jolla vierailee Erja Lyytinen, sekä singlet ”Fire In The Hole” ja ”Light Of Darkness”.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

King Satan suuntaa uuden albumin myötä myös keikoille. Yhtye esiintyy loppuvuoden aikana Turussa, Helsingissä, Kouvolassa ja Mikkelissä. Helsingin Hellsinki Industrial Festivalissa King Satan nähdään Erja Lyytisen kanssa toteutettavassa erikoisshow’ssa.

”Black Magick Abraxas” -albumin kappalelista:

  1. ”Black Magick Rock ’N’ Roll” (feat. Erja Lyytinen)
  2. ”Light Of Darkness”
  3. ”Fire In The Hole”
  4. ”Hate Me Baby”
  5. ”Abraxas Rising”
  6. ”Far Beyond Good And Evil”
  7. ”The Devil Made Me Do It”
  8. ”Down By The Sins”
  9. ”Ride The Lion”

King Satanin tulevat keikat:

14.11.2026 – Turku, Fuusio (Bloody Falls, Black Totem)
20.–21.11.2026 – Helsinki, Hellsinki Industrial Festival 2026 (King Satan feat. Erja Lyytinen Special Show)
28.11.2026 – Kouvola, Haitaritehdas (Deathropy, Kollectivist)
19.12.2026 – Mikkeli, Dinosaurock Club / Kulttuuritalo Tempo (Deathropy)

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy