KLAShTAL julkaisee ensimmäisen singlensä tulevalta Oblivion Dreams -debyyttialbumiltaan – levyllä mukana myös King Dude
Muusikko Jesse Heikkisen (Iterum Nata, The Abbey, ex-Hexvessel) uusi darkwavea ja dungeon synthiä yhdistelevä sooloprojekti KLAShTAL on julkaissut ”Uncharted Cry” -nimeä kantavan kappaleen. ”Uncharted Cry” on ensimmäinen single tulevalta ”Oblivion Dreams” -albumilta, joka julkaistaan 28.11. Inverse Recordsin kautta. Kappale kutsuu kuulijan pimeälle ja hypnoottiselle pyhiinvaellukselle kertojan muistoihin menetetystä maailmasta. Meditatiivisten rytmien ja pahaenteisten äänimattojen saattelemana hirvittävä totuus tuhoutuneesta elämänmuodosta paljastuu salaisuus kerrallaan.

Kuuntele kappale musiikkipalveluissa (Spotify, Apple Music, Deezer, Tidal, Amazon Music yms.).
KLAShTAL on Heikkisen uusi sooloprojekti, jossa dungeon synthin fantasiamaailmat ja darkwaven eteerisyys yhdistyvät vahvaan laulutulkintaan luoden salaperäisen, unenomaisen ja meditatiivisen kokonaisuuden. Marraskuussa ”Oblivion Dreams” – debyyttilevynsä julkaiseva KLAShTAL mainitsee suurimmiksi esikuvikseen australialaisen genrerajat ylittävän Dead Can Dancen, folk-yhtye Forndomin sekä neoklassisen darkwave-projektin Nox Arcanan.
Debyyttialbumi ”Oblivion Dreams” on synkkä, mutta parantava matka tuhotulle planeetalle, jossa ihmiskunnan kaiut ovat jo lähes hiljenneet. Tuhon, unohduksen ja yksinäisyyden keskeltä löytyy kuitenkin myös lohtua ja toivoa – sitä samaa, jota myös meidän nykymaailmamme niin kovasti kaipaa. Heikkinen on säveltänyt, sanoittanut ja tuottanut levyn sekä soittanut kaikki instrumentit itse lukuun ottamatta Moog-kosketinsoitinosuuksia, jotka soitti neofolk-/dark americana -artisti King Dudena tunnettu Thomas Cowgill.
https://push.fm/fl/klashtal-unchartedcry

