La Dispute julkaisi uuden singlen tulevalta albumiltaan

Kirjoittanut Teemu Hakala - 10.7.2025

Yhdysvaltalainen post-hardcore-yhtye La Dispute tarjoilee uutta maistiaista syksyllä ilmestyvältä albumiltaan uudella kappaleella ”Sibling Fistfight at Mom’s Fiftieth / The Un-sound”. Kyseessä on kolmas osa yhtyeen konseptialbumista ”No One Was Driving the Car”, joka näkee päivänvalon 5. syyskuuta Epitaph Recordsin kautta. Uutuus on toistaiseksi suoraviivaisin julkaisu levyltä – alle viiden minuutin mittainen, mutta täynnä intensiteettiä. Jordan Dreyerin tuttu, puhuttua ja huutoa yhdistelevä tulkinta kulkee saumattomasti energisen instrumentaation mukana.

Kappale on osa viiden biisin kokonaisuutta, joka muodostaa albumin kolmannen näytöksen. Mukana ovat myös ”Self-Portrait Backwards”, ”The Field”, ”Landlord Calls the Sheriff In” ja ”Steve”. Teemallisesti paketti sukeltaa muistojen, perhesuhteiden ja trauman maailmaan – huipentuen nimibiisin kuvaamaan sisarusten tappeluun äidin syntymäpäivillä.

”No One Was Driving the Car” on La Disputen ensimmäinen kokopitkä kuuteen vuoteen. Levy on yhtyeen itse tuottama ja sen inspiraationa ovat toimineet muun muassa Paul Schraderin elokuva First Reformed sekä ajatukset teknologia-ahdistuksesta – kuten itseohjautuvien autojen onnettomuudet ja yhteiskunnallinen kontrolli.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Albumin julkaisun tueksi bändi lähtee kiertueelle. Euroopan keikat starttaavat heinäkuussa, ja Pohjois-Amerikan kiertue alkaa 5.9. Detroitista – samana päivänä kun levy ilmestyy. Lisäksi La Dispute järjestää 3.9. taidenäyttelyn kotikaupungissaan Grand Rapidsissa, jossa levyn visuaaliset ja temaattiset ideat tuodaan esille galleriamuodossa.

  1. I Shaved My Head
  2. Man With Hands And Ankles Bound
  3. Autofiction Detail
  4. Environmental Catastrophe Film
  5. Self-Portrait Backwards
  6. The Field
  7. Sibling Fistfight At Mom’s Fiftieth / The Un-sound
  8. Landlord Calls The Sheriff In
  9. Steve
  10. Top-Sellers Banquet
  11. Saturation Diver
  12. I Dreamt Of A Room With All My Friends
  13. No One Was Driving The Car
  14. End Times Sermon