Kuva: Johanna Ahonen

Leverage julkaisi viimeisen singlen tulevalta albumilta – kuuntele ”Tales of the Night”

Kirjoittanut Päivi Närvänen - 19.5.2025

Vuonna 2002 perustettu heavy rock -yhtye Leverage jatkaa juhannuksen kynnyksellä julkaistavan ”Gravity”-albuminsa esittelemistä uudella ”Tales of the Night” -singlellä. ”Tales of the Night” on kolmas maistiainen rivinsä koonneen yhtyeen tulevalta albumilta, ja se käsittelee surua, myötätuntoa ja selviytymistä. Leveragen hauraimmat puolet yhdistyvät sen vahvimpien puolien kanssa ja esille nostetaan yhteys särkyneeseen ihmisyyteen, joka asuu meissä kaikissa. Albumin julkaisua juhlitaan 26. kesäkuuta Helsingin On The Rocksissa, jolloin lavalle astuu Leveragen lisäksi myös Frontiersille sainattu metalliyhtye Unén.

Kitaristi ja perustaja Tuomas Heikkinen kommentoi sinkkua:

”Introssa on tarkoituksella Deep PurplenPerfect Strangers’ -viboja. Kasarivaikutteiseen biisiin saatiin myös aikakauden vaikutteisiin sopivaa neljäsosabassoa. Biisi syntyi melko helposti; yksi osa johti toiseen kuten hyvinä päivinä voi tapahtua. Kun olin kirjoittanut laulusovitukset ja lyriikat, tiesin, että Paolo tulee loistamaan sen parissa. Ja niin hän todellakin teki — ei ainoastaan liidilauluissa vaan myös kuoro-osuuksissa.”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Laulaja Paolo Ribaldini tunnelmoi Tuomaksen kädenjälkeä:

”Tuomas kutoo harmonioita ja melodioita vaistomaisella tarkkuudella rakentaen tunnelman, joka on yhtä aikaa elokuvallinen ja ahdistava. Bassovetoiset säkeistöt hiipivät varjoissa, ja lopulta kertsi räjähtää päin näköä. Sen tuntee enemmän kuin kuulee.”

Uusi single löytyy suoratoistopalveluista, ja sen lyriikkavideon näet tästä:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Laulaja Kimmo Blomin ennenaikainen poismeno kesällä vuonna 2022 saattoi yhtyeen välittömään suruaikaan ja epävarman varjon alle. Bändin perustaja, kitaristi ja pääsäveltäjä Tuomas Heikkinen ei kuitenkaan pitkien pohdintojen jälkeen kokenut, että bändin tarina olisi vielä tullut päätökseen. Uuden aikakauden käynnistivät huippuluokan laulaja Paolo Ribaldini (Delain, ex-Skiltron), viulisti Lotta-Maria Heiskanen sekä rumpali Elias Ojutkangas, jotka liittyivät uudistamaan Leveragen soundia.

Kesäkuun 20. päivä julkaistava ”Gravity” on Leveragen kuudes albumi vajaan kahdenkymmenen vuoden aikana, ja sen julkaisee Frontiers. Se esittelee nykyaikaista äänimaailmaa, jossa raskaan musiikin kultakauden vaikutteet yhdistyvät Leveragen oman persoonallisen leiman kanssa. Albumilla kuullaan tarttuvia melodioita, huippuluokan tuotantoa ja vahvaa osaamista.

Kappalelistaus:

  1. Shooting Star
  2. Tales Of The Night
  3. Hellbound Train
  4. Moon Of Madness
  5. Eliza
  6. All Seeing Eye
  7. King Ghidorah
  8. Gravity

Kokoonpano:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Paolo Ribaldini – laulut
Tuomas Heikkinen – kitarat
Marko Niskala – koskettimet
Elias Ojutkangas – rummut
Sami Norrbacka – basso
Lotta-Maria Heiskanen – viulu

Seuraa yhtyettä somessa: FacebookInstagram