Linkin Park vaati Valkoisen talon julkaiseman videon poistamista: taustalla soi bändin kappale
Vaihtoehtorockin suosikki Linkin Park on vaatinut Valkoisen talon julkaisemaa somevideota poistettavaksi, koska siinä käytettiin yhtyeen musiikkia ilman lupaa. Uudenvuodenaattona sosiaalisessa mediassa jaettu video julkaistiin Valkoisen talon virallisilla tileillä, ja siinä esiteltiin Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin saavutuksia. Videon taustamusiikkina kuultiin Linkin Parkin vuoden 2003 kappale ”Somewhere I Belong”.
Useiden lähteiden mukaan yhtyeen edustajat ryhtyivät toimiin videon poistamiseksi, koska musiikin käyttöön ei ollut saatu lupaa. Kyse ei ole ensimmäisestä kerrasta, kun Linkin Park on joutunut puuttumaan vastaavaan tilanteeseen.
Tunnetuin tapaus sattui vuonna 2020, jolloin yhtye lähetti Trumpin hallinnolle virallisen kieltokirjeen. Tuolloin Linkin Parkin kappaletta ”In The End” (2000) käytettiin ilman lupaa presidentin vaalikampanjan mainoksessa. Yhtye linjasi tilanteessa kantansa selkeästi:
”Linkin Park ei ole eikä ole koskaan ollut Trumpin tukija, eikä ole antanut lupaa hänen organisaatiolleen käyttää musiikkiamme. Olemme antaneet virallisen määräyksen lopettaa kappaleen käyttö.”