Mayhem tuo ”Death Over Europe” -kiertueensa Helsingin Kulttuuritalolle helmikuussa

Kirjoittanut Arto Mäenpää - 6.10.2025

Black metalin ystäville on luvassa vuoden synkin juhlahetki, kun Mayhem tuo ”Death Over Europe” -kiertueensa Helsingin Kulttuuritalolle 26. helmikuuta 2026.

Vuonna 1984 Oslossa perustettu Mayhem kuuluu black metalin kaikkein legendaarisimpiin ja kiistellyimpiin nimiin. Yhtye tunnetaan niin musiikillisesta perinnöstään kuin traagisesta ja väkivaltaisesta historiastaan, joka on osa norjalaisen black metalin varhaisia myyttejä.

Mayhemin diskografiasta löytyy useita klassikoita, mutta erityisesti vuonna 1994 julkaistu De Mysteriis Dom Sathanas on saanut aseman yhtenä koko genren tärkeimmistä albumeista.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Illan täydentävä ohjelmisto

Helsingin keikalla nähdään myös muita äärimetallin jättiläisiä:

  • Marduk (Ruotsi) – yksi pohjoismaisen black metalin kulmakivistä, perustettu jo vuonna 1990.
  • Immolation (Yhdysvallat) – death metalin pitkäaikainen ja tinkimätön raskaan musiikin jättiläinen.

Liput ja lisätiedot

Lipunmyynti alkaa perjantaina 10.10.2025 klo 12:00 Lippu.fi:n kautta.

TuskaLive & Grey Beard esittävät:
Mayhem – Death Over Europe Tour
Special Guest: Marduk
Support: Immolation

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

26.2.2026 Helsinki, Kulttuuritalo
Liput alkaen 59,90 €
K-18 | Ovet klo 18:00

Lisätietoja:
thetruemayhem.com
marduk.nu
immolation.info
tuska.fi/tuskalive
greybeard.fi