MELU247 julkaisi toisen singlen ”Reaktio” tulevalta EP:ltä

Kirjoittanut Niko Kuusela - 3.4.2026

Uusi MELU247-kappale, sekä siihen tehty video käsittelee traumasta johtuvaa tapaa reagoida uhkaavassa tai epämiellyttävässä tilanteessa.

Nyt tarjoillaan meluisaa ja autenttista vaihtoehtorokkia, jonka kirskuvien ja rosoisten soundien ytimestä löytyy myös sanomaa. Uusi kappale löytyy tulevalta EP:ltä, jolle edellinen julkaisu ”Hälytys!” oli niin sanottu pelinavaus. Nyt julkaistava ”Reaktio” tarjoaa astetta enemmän tarttuvuutta ja aiheessakin on enempi tarttumapintaa.

”Aihe on monelle varmasti hyvin samaistuttava, eli trauman pohjalta lähtevä reaktio, joka saa aikaan pakenemisen epämiellyttävästä tilanteesta. Sen pohjallahan on kuitenkin pelko. Ja usein se pois juokseminen on juurikin se väärä ratkaisu, joka vahvistaa tuota haitallista toimintamallia. Omalla kohdalla kyse on henkilökohtaisesta kokemuksesta, jonka tarkastelu jälkikäteen on ollut todella tärkeää. Myös videolla on pyritty tavoittamaan kyseinen tunnelma hitaan ja mietteliään tunnelman avulla ja lopulta valitsemaan pois juoksemisen sijaan se toinen vaihtoehto”, kertoo Markus kappaleen taustoista.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Tulevan EP:n ”[eka]” kappalelista näyttää seuraavalta:

1. Hälytys!
2. Reaktio
3. Tuhoajat
4. Viimeinen Ihminen
5. Melua

Tästä ep:stä oli tarkoitus tehdä mahdollisimman inhimillinen ja rosoinen. Sekä soiton, että soundin osalta. Myös soitannollisesti aika kulmikas, mitä tulee rytmeihin. Levyn vahvana teemana on ihminen ja ihmisen koko elämän kestävä keskeneräisyys. Niitä aiheita löytyy myös kappaleista, vaikka tässä ei olekkaan kyse teemalevystä. Levy julkaistaan digitaalisena 1. toukokuuta ja toinen ep ilmestyy vielä tämän vuoden puolella.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

MELU247

https://melu247.bandcamp.com/album/eka-ep

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy