Metallica julkaisemassa keskiviikkona 15. heinäkuuta uutta musiikkia ”S&M 2” -konsertistaan

Kirjoittanut Samuel Järvinen - 14.7.2020

Legendaarisen metalliyhtye Metallican sosiaaliseen mediaan on ilmestynyt ääniviestejä, joissa bändin laulaja-kitaristi James Hetfield sekä rumpali Lars Ulrich kertovat varsin iloisia uutisia.

Bändi on aikeissa julkaista keskiviikkona 15. heinäkuuta uutta musiikkia ”S&M 2 ” -konserttitallenteeltaan. Kyseessä on jatko-osa bändin suositulle vuoden 1999 live-albumille ”S&M”, joka on nauhoitettu San Franciscon sinfoniaorkesterin kanssa. ”S&M 2” -elokuva sai ensiesityksensä vuonna 2019, ja siitä on suunnitteilla myös fyysinen julkaisu.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Alhaalla pätkä James Hetfieldin viestistä. Lars Ulrichin vastaava äänite on kuunneltavissa Metallican Instagram-tilin tarinat-osiossa. ”S&M 2” -konsertin settilista ei varsinaisesti sisältänyt uutta musiikkia, vaikkakin mukana oli uusia orkesterisovituksia. Vielä ei siis ole täysin selvää, mitä yhtye on huomenna julkaisemassa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy