Metallica julkaisi virallisen livevideon ”Devil’s Dance” -kappaleesta Las Vegasin Sphere-areenalta

Kirjoittanut Arto Mäenpää - 20.10.2026

Metallica on julkaissut virallisen livevideon kappaleestaan ”Devil’s Dance”. Tallenne on kuvattu yhtyeen Las Vegasin Sphere-areenalla 3. lokakuuta järjestetyssä konsertissa, joka oli toinen esiintyminen ”Life Burns Faster” -konserttisarjassa.

Vuoden 1997 ”Reload” -albumilta löytyvä ”Devil’s Dance” palasi tuolloin Metallican konserttiohjelmistoon ensimmäistä kertaa sitten kesäkuun 2008. Harvinaisen kappalevalinnan lisäksi esityksessä hyödynnettiin Sphere-areenan suuria näyttöpintoja ja muuta visuaalista tekniikkaa.

Virallisen videotallenteen äänet on miksannut The Team at Factory Six. Videon julkaisu tarjoaa mahdollisuuden nähdä ja kuulla esitys ammattimaisesti tallennettuna fanien aiemmin jakamien konserttivideoiden sijaan.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Metallica on rakentanut Sphere-konserttisarjansa kahden erilaisen kappalelistan ympärille. Niin sanotuilla No Repeat Weekend -viikonlopuilla yhtye ei toista samoja kappaleita kahden konsertti-illan aikana. Lokakuun 3. päivän ohjelmistossa kuultiin ”Devil’s Dancen” lisäksi myös harvemmin esitetty ”The Outlaw Torn”.

Konserttisarja jatkuu Las Vegasissa lokakuun lopulla ja marraskuussa sekä alkuvuonna 2027.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy