Metalliyhtye Amorphis vie kuulijan tanssilattialle – kuuntele tänään julkaistu ”Dancing Shadow”

Kirjoittanut Arto Mäenpää - 8.8.2025

Metalliyhtye Amorphis julkaisee lisää uutta musiikkia tulevalta albumiltaan. Syyskuussa julkaistavan ”Borderland”-albumin kolmas single on kitaristi Esa Holopaisen sävellys ja nimeltään ”Dancing Shadow”. Esa Holopainen kertoo kappaleesta seuraavaa:

”Kappaleen työnimi oli Disco Tiger mikä antaa hieman osviittaa missä mennään. Biisissä kuuluu tuttuun tapaan Amorphiksen musiikille tyypillinen tarttuvuus ja koukut, soundiltaan se on erittäin freesi, jopa moderni. Biisi saa jalat ja niskan vipattamaan paikallisessa hevidiscossa.”

Rumpali Jan Rechberger jatkaa:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

”Dancing Shadow’n myötä astuimme täysin uudelle alueelle. Kun yhtye on ollut kasassa yli kolme vuosikymmentä, tällainen uudistuminen tuntuu merkitykselliseltä.”

Suomimetallin ehdoton kulmakivi Amorphis julkaisee uransa 15. albumin syksyllä. 26. syyskuuta ilmestyvän ”Borderland”-albumin julkaisijana toimii saksalainen Reigning Phoenix Music. Albumin on tuottanut tanskalainen Jacob Hansen. 

Yhtye kiertää Suomea tulevan albuminsa tiimoilta seuraavasti:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

28./29.11.2025 FI Jyväskylä – John Smith Frozen
05.12.2025 FI Ikaalinen – Spa & Resort
06.12.2025 FI Kempele – Zemppi Areena
12.12.2025 FI Lappeenranta – Saimaan Rauha
13.12.2025 FI Kajaani – Kajaani Halli
18.12.2025 FI Tampere – Tavara-asema
19.12.2025 FI Seinäjoki – Rytmikorjaamo
20.12.2025 FI Turku – Logomo
27.12.2025 FI Lahti – Möysän Musaklubi
31.12.2025 FI Lohja – Spa & Resort

Aiheeseen liittyvät videot: