Mew soittaa viimeisen Suomen-keikkansa joulukuussa Helsingin Jäähallissa

Kirjoittanut Teemu Hakala - 9.6.2025

Tanskalainen indierock-yhtye Mew suuntaa uransa viimeiselle kiertueelle ja esiintyy viimeistä kertaa Suomessa perjantaina 5.12.2025 Helsingin Jäähallissa. Kyseessä on osa bändin 30-vuotisjuhlakiertuetta, joka toimii samalla hyvästinä nykyiselle kokoonpanolle. Illan aloittaa tanskalainen duo Snuggle. Liput tulevat myyntiin Ticketmasterissa perjantaina 13.6. klo 11.

Bändin laulaja Jonas Bjerre on kertonut siirtyvänsä uusiin projekteihin kiertueen jälkeen, ja samalla Mewn alkuperäinen kokoonpano päättää pitkän taipaleensa. Viimeiset kiertuepäivämäärät on nyt julkistettu – Helsingin Jäähalli mukaan lukien.

Vuonna 1995 perustetulla yhtyeellä on ollut tiivis suhde Suomeen. Bändi nähtiin täällä ensimmäistä kertaa Kentin lämppärinä vuonna 2002, ja vuotta myöhemmin julkaistu albumi ”Frengers” teki yhtyeestä laajemmin tunnetun. Viimeksi Mew esiintyi Suomessa Turun Kesärauhassa viime viikonloppuna. Vuosien varrelle on mahtunut useita festari- ja klubikeikkoja, sekä erityisiä esiintymisiä sinfoniaorkesterien kanssa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Mew tunnetaan yhdistelmästään eteeristä kitararockia ja vahvaa visuaalista ilmettä. Yhtyeen musiikissa on vaikutteita niin progressiivisesta rockista kuin elokuvamaisista sovituksista, ja heiltä löytyy lukuisia fanien suosikkeja, kuten ”Comforting Sounds”, ”Special”, ”Am I Wry? No” ja ”The Zookeeper’s Boy”.

Illan lämppärinä kuullaan Snugglea, joka koostuu Andrea Thuesenista (tunnetaan Baby in Vain -yhtyeestä) ja ex-Liss-kitaristi Vilhelm Strangesta. Yhtyeen soundi rakentuu kerroksellisista riffeistä ja rytmeistä.

Mew – Mew 30 The Farewell Shows
w/ Snuggle
5.12.2025 Jäähalli, Helsinki
Ovet klo 18, ikäraja S

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Liput:
Myyntiin pe 13.6. klo 11.00 Ticketmasterissa.
Hinnat alkaen 49,50 € / 59,50 € / 69,50 € / 79,50 € / 89,50 € (sis. palvelumaksut)