Mirar julkaisi uuden singlen “The Dream of a Ridiculous Man”
Ranskalainen avantgarde-metallikaksikko Mirar on tuonut kuultavaksi uuden singlen “The Dream of a Ridiculous Man”. Kappale jatkaa yhtyeen linjaa, jossa thall- ja djent-vaikutteet yhdistyvät tarkkaan rytmiikkaan ja kokeellisiin rakenteisiin. Samalla julkaisu on nyt saatavilla suoratoistopalveluissa.
Singlen nimi viittaa Fjodor Dostojevskin samannimiseen novelliin. Tästä syystä kappaleen taustalla leijuu pohdiskeleva sävy. Itse musiikki pysyy kuitenkin tiukasti Mirarin omalla alueella. Lisäksi kappale nojaa mataliin, kirurgisen tarkkoihin riffeihin ja jatkuvasti elävään rytmiin.
Uusi single seuraa yhtyeen debyyttialbumia “Ascension”, joka ilmestyi aiemmin tänä vuonna. Levy toi kaksikolle näkyvyyttä myös thall-piirien ulkopuolella. Sen sijaan “The Dream of a Ridiculous Man” ei muuta suuntaa radikaalisti, mutta se terävöittää ilmaisua entisestään.

