Monolord julkaisi singlen ”Oozing Wound” tulevalta albumiltaan

Kirjoittanut Teemu Hakala - 22.4.2026

Ruotsalainen doom-yhtye Monolord on julkaissut toisen singlen ”Oozing Wound” tulevalta albumiltaan ”Neverending”. Levy ilmestyy 29. toukokuuta 2026 Relapse Recordsin kautta.

Uusi kappale seuraa ensimmäistä singleä ”You Bastard”, joka ilmestyi maaliskuun lopussa. Laulaja-kitaristi Thomas Jägerin mukaan ”Oozing Wound” edustaa göteborgilaisen kolmikon historiassa jotain ennenkokematonta. Se on nimittäin ensimmäinen, joka on kirjoitettu drop-vireeseen. Tällä kertaa yhtye laskeutui drop A:han tutun B:n sijaan.

Kappale rakentuu pitkälti yhden riffin varaan. Trio kuitenkin muokkaa sovitusta jatkuvasti ja riisuu välillä soittimia pois, jolloin basso ja rummut kantavat kokonaisuutta. Sanoituksellisesti Jäger kuvaa kappaleen kertovan tunteesta, jossa on jumissa väärällä tiellä ihmisen kanssa, joka käyttää sinua hyväkseen.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

”Neverending” on Monolordin kuudes pitkäsoitto ja yhtyeen ensimmäinen uusi albumi viiteen vuoteen. Levy äänitettiin Ashlandissa Oregonissa tuottaja Sylvia Massyn kanssa. Massy tunnetaan työstään muun muassa Toolin, System of a Downin ja Johnny Cashin parissa. Tuottaja pyysi Jägeriä lähettämään kaikki yhtyeen koskaan kirjoittamat riffit ja ideat, mukaan lukien yli kymmenen vuoden takaista materiaalia. Näistä sessioista trio harjoitteli kaksitoista kappaletta, äänitti yksitoista ja valitsi lopulliselle albumille kahdeksan.

Levyn päätöskappaleella, nimikkobiisillä ”It’s Neverending”, vierailee entinen Entombed-basisti Jörgen Sandström. Sandström tunnetaan myös työstään Graven, Domedagenin ja Firespawnin riveissä. Kyseessä on samalla ensimmäinen Monolordin kappale, jolla Jäger ei laula. Albumin ennakkotilaukset ovat nyt avoinna Relapse Recordsin kautta. Saatavilla on rajoitettuja vinyyliversioita sekä CD- ja kasettijulkaisut.

  1. Iodine
  2. You Bastard
  3. Inside a Collider
  4. Crystal Bridge
  5. Ooozing Wound
  6. The Masque
  7. Invisible
  8. It’s Neverending (feat. Jörgen Sandström)
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy