Motörheadin “Kiss Of Death” saa 20-vuotisjuhlajulkaisun – mukana aiemmin julkaisematon livekeikka
Motörhead julkaisee 20-vuotisjuhlaversion “Kiss Of Death” -albumistaan 3. heinäkuuta BMG:n kautta. Uudelleenjulkaisu saapuu markkinoille laajennettuna tuplavinyylinä sekä kahden CD:n versiona.
Juhlajulkaisu sisältää aiemmin julkaisemattoman liveäänityksen vuoden 2007 Lowlands Festivalilta Hollannista. Kyseinen konsertti julkaistaan nyt ensimmäistä kertaa myös vinyylimuodossa.
Samalla Motörhead julkaisi uuden lyriikkavideon fanisuosikiksi nousseesta kappaleesta “God Was Never On Your Side”.
Yksi Motörheadin raskaimmista albumeista
Alun perin vuonna 2006 julkaistu “Kiss Of Death” oli yhtyeen 18. studioalbumi ja jatkoi siitä, mihin “Inferno” jäi kaksi vuotta aiemmin. Albumilla kuullaan klassinen kokoonpano: Lemmy Kilmister, Phil Campbell ja Mikkey Dee.
Levy tunnetaan erityisesti raskaasta ja suoraviivaisesta soundistaan sekä kappaleista kuten “Trigger”, “Sucker” ja “God Was Never On Your Side”.
Albumilla kuullaan myös vierailevina muusikkoina Mike Inezia (Alice In Chains) sekä C.C. DeVillea (Poison).
Mukana bonusmateriaalia ja uusi masterointi
20-vuotisversio on masteroitu uudelleen alkuperäisiltä nauhoilta half-speed-tekniikalla. Julkaisun mukana tulee myös uudet kansitekstit, joissa muistellaan hiljattain menehtynyttä Phil Campbellia ja hänen merkitystään yhtyeen soundille.
CD-version mukana julkaistaan lisäksi kolme bonuskappaletta, mukaan lukien vuoden 2006 versio “R.A.M.O.N.E.S.”-kappaleesta.
Livealbumilla kuullaan puolestaan klassikoita kuten “Killed By Death”, “Ace Of Spades”, “Over The Top” ja “Going To Brazil”. Voit ennakkotilata albumin täältä.

