Noumenan uusi single ”Kuolemankello” on eeppinen sukellus isonvihan synkkyyteen
Ähtäriläislähtöinen melodisen death metalin taituri Noumena tekee odotetun paluun. Yhtyeen uusi single ”Kuolemankello” on intensiivinen, tarttuva ja tunnelmallinen rykäisy, joka raottaa ovea tulevan seitsemännen albumin maailmaan.
Pitkään levyntekoon keskittynyt Noumena on hionut sointiaan, ja tuore single tarjoilee yhtyeen parhaita puolia: pohjoista melankoliaa yhdistettynä säälimättömään energiaan. Kappaleen säveltänyt kitaristi Tuukka Tuomela on lopputulokseen erittäin tyytyväinen:
”Kyseessä on klassinen Noumena-kappale tarttuvilla melodioilla, iskevillä riffeillä ja koukuttavalla kertosäkeistöllä. Eeppisiin mittasuhteisiin kasvava biisi sopii erinomaisesti ensimmäiseksi sinkkulohkaisuksi tulevalta pitkäsoitolta.”
”Kuolemankello” jatkaa Noumenalle tyypillistä vahvaa tarinankerrontaa. Tällä kertaa sukelletaan 1700-luvun Suomeen, jossa kasakoiden hirmuteot ja historiallinen kauhu kohtaavat. Sanoittaja Hannu Savolainen taustoittaa teemaa:
”’Kuolemankelloa’ on kansanperinteessä pidetty kuoleman enteenä. Hirsien sisällä tikittävä kovakuoriainen varoittaa tässäkin tarinassa synkästä kohtalosta. Biisi sijoittuu isonvihan raakalaismaiseen ajanjaksoon 1700-luvun Suomessa. Murheellisessa tarinassa on kuitenkin pieni toivon kajastus kuten monissa Noumenan kappaleissa.”
Single antaa esimakua Noumenan seitsemänneltä albumilta, joka julkaistaan elokuussa. Pitkän linjan metallijyrä osoittaa olevansa edelleen voimissaan – kello tikittää ja Noumenan aika on juuri nyt.
Kuuntele kappale musiikkipalveluissa ja katso lyriikkavideo:
Noumena on melodista death metalia soittava bändi, joka perustettiin vuonna 1998 Ähtärissä. Yhtye tunnetaan persoonallisesta tavastaan yhdistellä melankolisia melodioita, raskaita riffejä ja tunnelmallisia äänimaisemia. Noumena ammentaa skandinaavisesta death metal -perinteestä ja lisää siihen pohjoista melankoliaa.
Yli 25-vuotisen uransa aikana Noumena on julkaissut kuusi täyspitkää albumia mukaan lukien ”Pride/Fall” (2002), ”Absence” (2005), ”Anatomy of Life” (2006), ”Death Walks With Me” (2013), ”Myrrys” (2017) ja ”Anima” (2020) sekä kehittänyt soundiaan päämäärätietoisesti säilyttäen kuitenkin persoonallisen otteensa.
Noumena on soittanut yli 130 keikkaa kiertäen kotimaan lisäksi Keski-Euroopassa, Japanissa ja Kiinassa, ja jakanut lavan muun muassa Insomniumin, Beast in Blackin ja Moonsorrow’n kanssa.
Kokoonpano:
Antti Haapanen – örinä
Suvi Uura – laulu
Markus Hirvonen – kitara, laulu
Ville Lamminaho – kitara, mandoliini, laulu
Tuukka Tuomela – kitara
Hannu Savolainen – basso
Ilkka Unnbom – rummut
Tutustu lisää näistä linkeistä: YouTube, Facebook, Instagram, viralliset sivut
