obscura

Obscura julkaisi lausunnon käynnissä olevista oikeusprosesseistaan

Kirjoittanut Samuel Järvinen - 21.9.2026

Saksalainen teknistä death metalia soittava Obscura julkaisi lausunnon useista käynnissä olevista oikeusprosesseistaan. Yhtye ei täsmentänyt, mihin kaikki oikeudelliset asiat liittyvät. Taustalla on aiempia julkisuudessa esitettyjä väitteitä yhtyeen perustajaa Steffen Kummereria kohtaan.

Kummereria syytettiin vuonna 2025 varastettujen sävellysten käyttämisestä ”A Sonication” -albumilla.

Obscura julkaisi asiasta seuraavan lausunnon:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

”Julkaisemme tämän lausunnon antaaksemme selkeyttä faneillemme, liikekumppaneillemme, promoottoreille, median edustajille ja koko Obscura-yhteisölle.

Helmikuusta 2026 lähtien Saksassa on tehty rikosilmoituksia ja syytepyyntöjä useista henkilöistä, jotka liittyvät julkaisuihin ja toimintaan, joiden katsomme sisältävän herjaavaa, loukkaavaa, tosiasioiltaan virheellistä tai muutoin mahdollisesti lainvastaista sisältöä.

Samanaikaisesti asiassa on käynnissä siviilioikeudellisia toimia, jotka liittyvät näistä tapauksista aiheutuneisiin menetyksiin ja muihin oikeudellisiin vaatimuksiin.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Selvyyden vuoksi haluamme todeta, etteivät nämä asiat liity yhteen yksittäiseen tapahtumaan. Toimivaltaisille viranomaisille toimitettu aineisto koskee julkaisuja ja toimintaa vuodesta 2015 tähän päivään saakka. Se sisältää Obscuraan ja sen jäseniin liittyviä kiistanalaisia tosiasiaväitteitä, tekijänoikeus- ja immateriaalioikeudellisia asioita, henkilötietojen julkaisemista sekä muuta toimintaa, jonka olemme pyytäneet toimivaltaisia viranomaisia tutkimaan Saksan lain mukaisesti.

Seuraukset ovat ulottuneet myös Obscuran ulkopuolelle. Useat kansainväliset yritykset ja ammatilliset yhteistyökumppanit ovat myös joutuneet kärsimään tilanteesta. Osa yrityksistä on kertonut saaneensa asiaan liittyen uhkauksia tai muunlaista epäasianmukaista painostusta. Jotkut ovat kärsineet merkittäviä taloudellisia tappioita ja toimittavat asiaankuuluvia tietoja ja dokumentteja toimivaltaisille viranomaisille.

Julkisuudessa esitetyt väitteet ovat aiheuttaneet käytännön seurauksia myös kansainväliselle toiminnallemme, mukaan lukien merkittäviä vaikeuksia tarvittavien viisumien saamisessa Kiinassa järjestettäviä esiintymisiä varten. Olemme toimittaneet asiaankuuluvat dokumentit ja todisteet ja jatkamme täysimääräistä yhteistyötä toimivaltaisten viranomaisten kanssa.

Pyydämme kunnioittavasti fanejamme, median edustajia, liikekumppaneita ja muusikkokollegoitamme olemaan osallistumatta näihin asioihin liittyvään spekulointiin, henkilökohtaisiin hyökkäyksiin tai uusiin julkisiin kiistoihin. Mielestämme nämä asiat tulee käsitellä vakiintuneiden oikeusprosessien kautta.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Älkää sekoittako verkossa julkaistuja väitteitä vahvistettuihin tosiasioihin.

Tämän vuoksi pidättäydymme esittämästä näiden asioiden sisällöstä uusia julkisia lausuntoja asiaankuuluvien oikeusprosessien ollessa käynnissä.

Kuunnelkaa musiikkia, älkää väitteitä.”

Voit lukea Obscuran tiedotteen asiasta alhaalta.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy