Ohimo esittäytyy debyyttialbumilla ”Blessed by Lady Luck”
Ohimo sai lähtölaukauksen pandemian jälkimainingeissa, kun John Danzig löysi laulamisen uudelleen yli 10 vuoden tauon jälkeen. Samalla heräsi tarve päästä soittamaan ja ajatus kellaribändin perustamisesta. Yksi asia johti nopeasti toiseen, ja pian koossa oli yhtye nimeltä Spectra. Bändin tarkoitus oli aluksi soittaa lainakappaleita, mutta suunta kääntyi varsin pian oman materiaalin tekemiseen. Uran ensiaskeleet olivat paikoin haparoivia, mutta mukana kulki vahva tunne siitä, että käsillä saattoi olla jotain merkityksellistä. Matkan varrelle mahtui kuitenkin elämän tarjoamia mutkia kuten uuden treenikämpän etsimistä ja miehistönvaihdoksia.
Nykyinen kokoonpano vakiintui alkuvuodesta 2024, ja yhtyeen toiminta lähti uuteen nousuun. Samalla syntyi myös ajatus nimen vaihtamisesta. Sen miettiminen ei ollut helppoa, eikä mikään tuntunut oikealta. Nimeä pohdittiin kiihkeästi, kunnes eräs Suomen musiikkipiireissä vaikuttava henkilö naljaili hyväntahtoisesti bändin jäsenten sivukaljuista. Ajatukset lähtivät uusille urille, ja pian valinnaksi muodostui helposti mieleen jäävä Ohimo siitäkin huolimatta, että bändi esittää englanninkielistä musiikkia. Varsinaisen tulikasteensa Ohimo sai hieman ennen joulua vuonna 2024 Lahden Vesijärvi Hallissa sen lämmitellessä Apulantaa.
John Danzig kertoo matkan olleen tapahtumarikas ja pitkä, mutta niin sen kuuluukin olla. Danzig ei pidä mitään itsestäänselvyytenä, ja tähän pisteeseen pääseminen on vaatinut paljon pitkäjänteisyyttä sekä halua tehdä asioita puhtaasti omasta ilosta. Annetaan Danzigin kertoa omin sanoin Ohimosta ja 21. tammikuuta ilmestyneestä esikoislevystä:
”Debyyttialbumi on jotakin sellaista, mitä en vielä koronan aikaan ajatellut koskaan elämäni aikana saavuttavani. Oikeastaan kaikki sen ensimmäisen homeisen kellarin jälkeen on ollut enemmän kuin mitä uskalsin edes toivoa! Alusta asti ollaan oltu aika periksiantamattomia muutamalle seikalle: ensinnäkin, tämän on oltava hauskaa. Mitä helvetin järkeä tässä muuten olisi? Toiseksi, ei koiteta olla mitään, mitä ei olla, eikä koiteta väkisin tehdä jotain vaan rönsyillään ja tehdään mitä halutaan. Tosissaan, mutta suut leveässä virneessä. Olisi todella hienoa, jos se kuuluisi läpi. Vielä parempi, jos kuulijaa miellyttäisi sellainen, tai edes ottaisi päähän. Jokin tunne on parempi kuin ei mitään.
Koska meitä on viisi hyvin erilaista kaveria, on bändiin fuusioitunut paljon kaikenlaista. Historia ja juuret saa näkyä, niistä se tarina lopulta muodostuu. Jos olisi pakko sanoa, miltä Ohimo kuulostaa, sanoisin sen kuulostavan englanninkieliseltä vaihtoehtorockilta. On siellä toki kuultavissa punkia, heviä ja vähän kaikenlaista muutakin, mitä me ollaan itse vuosien varrella kuunneltu. Soitetaan me keikoilla covereitakin, vaikka omien biisien soittaminen on se juttu. AC/DC, Judas Priest, Motörhead, Peer Günt, Megadeth, The Smashing Pumpkins, Faith No More…. Irvailtiin joskus itsellemme, että iskärokkia… Sitä se varmaan on, eikä olla piiruakaan pahoillaan. Sellainen menneille ajoille flirttaileva mutta kovasti meidän näköinen bänditoiminta on ollut kotoisa tapa tehdä asioita varsinkin nykyään, kun luovat alat yrittävät sopeutua tekoälyn olemassaoloon. Me ainakin toistaiseksi halutaan tehdä asiat vanhalla kaavalla virheistä nauttien ja oppien.
’Blessed by Lady Luck’ on noin 30 minuuttia ja 10 biisiä pitkä. Kovin pitkistä biiseistä ei tavanomaisesti innostuta. Ja vaikka meidän biisit on toisistaan hyvin paljonkin poikkeavia, ollaan löydetty meidän oma soundi. Se lienee fuusio kaikesta siitä, mitä me ollaan kasvettu olemaan. Vaikkeivät albumit ehkä ole enää sellaisenaan nykypäivää, oli silti aika tärkeääkin, että biisit siinä järjestyksessä kuin ne levylle laitetaan soi hyvin, biisistä biisiin. Ehkä se on itsessään sellainen äänekkään hiljainen kannanotto nykyiselle maistelukulttuurille, kun mihinkään ei oikein riitä aika syventyä. En minä tiedä, kenelle levy lopulta on mutta toivon, että hengenheimolaisia löytyy!”
”Blessed by Lady Luck” -albumi on kuunneltavissa suoratoistopalveluista tai tästä:
Kokoonpano:
John Danzig – laulu
A-P Klemetti – rummut
Arto Klemetti – kitara
Markus Yrjölä – kitara
Ville Näveri – basso
Tutustu bändiin lisää tästä linkistä.


