Birmingham Museums

Ozzy Osbourne -näyttely Birminghamin museossa on kerännyt lähes 800 000 kävijää

Kirjoittanut Janita Seppälä - 4.9.2026

Birminghamin Museum & Art Galleryssa esillä oleva ”Ozzy Osbourne: Working Class Hero” -näyttely on kerännyt lähes 800 000 kävijää avautumisensa jälkeen. Näyttely kertoo Birminghamissa syntyneen Ozzy Osbournen matkasta työväenluokkaisesta Astonista kansainväliseksi rocktähdeksi ja esittelee muun muassa henkilökohtaista esineistöä, valokuvia, videoita, palkintoja sekä kulta- ja platinalevyjä.

Näyttelyn yhdeksi kohokohdaksi noussut Ozzyn ikoninen musta valtaistuin lisättiin näyttelyyn heinäkuussa. Valtaistuinta käytettiin Osbournen viimeisessä esiintymisessä ”Back To The Beginning” -konsertissa Villa Parkissa. Birmingham Museums Trustin toimitusjohtajat Zak Mensah ja Sara Wajid kommentoivat:

”Hiljattain näyttelyyn lisätty tunnusomaisilla lepakkosiipikuvioilla koristeltu valtaistuin on antanut faneille uuden mahdollisuuden yhdistyä Ozzyn tarinaan ja hänen viimeiseen esiintymiseensä Birminghamissa. Siitä on tullut pysyvä symboli Ozzyn viimeiselle esiintymiselle kotikaupungissaan sekä näyttelyn koskettava keskipiste.

Näyttelyn sulkeutuessa 27. syyskuuta haluamme kannustaa kaikkia, jotka eivät ole vielä vierailleet näyttelyssä, sekä niitä, jotka haluavat nähdä sen uudelleen, hyödyntämään viimeiset viikot.”

Viime vuonna 25. kesäkuuta avautunut ilmainen näyttely on saavuttanut suuren yleisömenestyksen, ja sen aukioloaikaa on jatkettu kahdesti. Näyttely sulkeutuu lopullisesti 27. syyskuuta. Birminghamin kaupungin edustajien mukaan näyttely on vahvistanut kaupungin yhteyttä Ozzyyn ja Black Sabbathiin sekä houkutellut vierailijoita ympäri maailmaa tutustumaan myös muihin Ozzyn ja yhtyeen historiaan liittyviin kohteisiin. Central BID Birminghamin puheenjohtaja Sam Watson kertoo:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

”Central BID on erittäin ylpeä siitä, että olemme kuratoineet näyttelyn Birminghamin keskustaan yhdessä Sharon Osbournen kanssa. Yleisön vastaanotto on ollut fantastinen, ja sadattuhannet ihmiset ympäri maailmaa ovat saapuneet juhlistamaan Ozzyn poikkeuksellista perintöä. Suunnittelemme jo ’Ozzy Day’ -tapahtumaa vuodelle 2027, joten ensi vuonna on luvassa paljon lisää.”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy