Queenin Brian May vahvistaa olevansa mukana William Shatnerin metallialbumilla – vihjaa myös Tony Iommin vierailuun
Queenin kitaristi Brian May on vahvistanut olevansa mukana 95-vuotiaan Star Trek -legendan William Shatnerin tulevalla metallialbumilla. Samalla May vihjasi, että levylle saattaa olla kiinnitetty myös Black Sabbathin Tony Iommi.
May kertoi yhteistyöstä Greatest Hits Radion haastattelussa. Kitaristin mukaan hän ei tuntenut Shatneria entuudestaan, mutta kaksikko tutustui projektin myötä Zoomin välityksellä.
”Hän ei ollut ystäväni, mutta on sitä nykyään. Tapasimme Zoomin välityksellä. Mahtava jätkä. Hän on 95-vuotias ja täynnä elämää, elinvoimaa, kunnianhimoa, kiukkua ja kaikkea mahdollista. Hän on kuin lapsi.”
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy
May kertoo työstäneensä Shatnerin kappaletta niin paljon, että halusi henkilökohtaisesti nähdä tämän reaktion valmiiseen lopputulokseen.
”Olin työstänyt raitaa hänen kappaleelleen ja sanoin, että haluan nähdä hänen ilmeensä, kun hän kuulee lopputuloksen. Hän rakasti sitä, joten olen todella mielissäni.”
Mayn mukaan Shatnerin tulevan levyn kantavana voimana on tämän ikään nähden poikkeuksellisen voimakas energia.
”Se on hevilevy. Hän on 95-vuotiaana täynnä raivoa valon hiipumista vastaan. Kuulette sen sitten. Työskentelin kappaleen parissa kovasti. Hän rakastaa sitä, ja rakastan sitä itsekin.”
May kuvaili Shatneria myös eräänlaiseksi johtotähdeksi, joka on pysynyt aktiivisena niin tieteen kuin lasten hyväksi tekemänsä työn parissa.
Haastattelun kenties kiinnostavin yksityiskohta tuli kuitenkin Mayn pohtiessa levyn musiikillista suuntaa. Samalla hän mainitsi Tony Iommin mahdollisena toisena tähtivieraana.
”En kutsuisi sitä heavy metaliksi, pikemminkin rockiksi – tai ehkä siitä tuleekin heavy metal -albumi, sillä uskoakseni Tony Iommi on mukana. Tony on ystäväni, joten voisin soittaa hänelle. Hän on samanlainen kuin minä: hän rakastaa haasteita.”
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen Mainos päättyy
Iommin mukanaoloa ei ole siis vielä vahvistettu samalla tavalla kuin Mayn omaa vierailua.
Shatnerin tuleva metallialbumi kantaa nimeä ”What The F Is Heavy Metal?”. Projektissa on aiemmin kerrottu olevan mukana myös Judas Priestin Rob Halford, Disturbedin John Moyer ja Slayerista tunnettu Dave Lombardo.

