Kuva: Rane Rautiainen

Rane Rautiainen & Paha Kaksonen ei kumartele trendejä: uusi EP tarjoaa jälleen raskasta tarttuvaa rockia

Kirjoittanut Niko Kuusela - 21.11.2025

Jyväskyläläisellä Rane Rautiainen & Paha Kaksonen -yhtyeellä on ollut aina sama missio. Tehdään ennen kaikkea jäsenistöä itseään ilahduttavaa isokätistä rockmusiikkia, jossa groovea ei tukahduteta metronomilla, autotunella ja copy-paste-editoinnilla. Tältä kuulostaa kun viisi ikinuorta rockin rakastajaa mättää menemään ilman pidäkkeitä. Hiki haisee ja puuskututtaa. Fiilistä ja rosoa!

”Ilman pimeyttä valo ei ole mitään” -EP tarjoilee viisi tarttuvaa siivua suomenkielistä raskasta rockia. Kitarat räyhäävät koukukkaita riffejä, rytmiryhmä jyrää esteet mataliksi, kitarasoolot ovat tulisia, taustalauluissa ei ole raitoja säästelty ja kukkona tunkiolla mylvii ex-Rajuilma-solisti Rane Rautiainen. Suomalaisen rockin ug-legenda näyttää edelleen mallia, miten sitä rockia kuuluu laulaa. Estoitta ja täysillä!

”Trendit tulevat ja menevät, ihan sama. Tällaista rockin kuuluu meidän mielestämme olla. Vaikka bändillä on mittarissa vuosia jo aika lailla, niin perusfilosofiamme on pysynyt muuttumattomana. Olemme aina olleet musiikillisesti jääräpäisen keskenkasvuisia ikuisia kaahailijoita. Herkkiä balladeja ja seestymistä ei ole luvassa. Ikinä”, kitaristi Otto J paaluttaa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

EP:n neljän ensimmäisen biisin laulumelodiat ja pitkälti myös sanoitukset ovat kuopiolaisen Antti ”DeeAa” Heikkisen kynästä. Nykyään Mosfite-yhtyeen laulaja-kitaristina toimiva DeeAa oli mukana jo edellisellä, vuonna 2023 tulleella ”Viimeinen mies pystyssä” -EP:llä. Yhteistyöllä on pitkä historia: kitaristi Hässi ja DeeAa soittivat 1990-luvun loppupuolella jyväskyläläisessä Brutaali Magneetti -bändissä. Nykyään miehet pyörittävät HÄ/DA-hard rock -projektia, joka julkaisi esikois-ep:nsä ”(Almost) 20 Minutes Of Love” alkuvuodesta 2025.

”DeeAa on aina ollut bändin jäsenten ohella ensimmäinen, jolle olen uusien biisien demoja lähettänyt kuunneltavaksi. Muutama vuosi sitten heitin hänelle läpällä jonkun uuden tekeleen saateviestinä, että teeppäs sinä tähän melodia. Siinä ei kauan nokka Kuopiossa tuhissut, kun demosanat ja erittäin kelvolliset laululinjat tulivat paluupostissa. Biiseihimme on tullut DeeAan ansiosta uutta melodista imua.” Hässi perustelee.

Levyn lopetusraita ”Pieni kuolema” on Otto J:n sävellys ja sanoitus. Sen alkuperäisversio on levytetty Pahan Kaksosen vuoden 2016 albumilla ”Kovaäänisten naisten kukkula”.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Paha Kaksonen perustettiin nelihenkisenä vuonna 2004. Vuoteen 2016 mennessä bändi oli julkaissut neljä albumia, joilla lead-laulusta huolehtivat Hässi ja Otto J.

Rane Rautiainen tunnetaan jyväskyläläisen Rajuilma-yhtyeen solistina. Seksiä ja Saatanaa käsitelleillä lyriikoillaan 1980-luvulla kohua herättänyt bändi oli suomenkielisen heavyn pioneeribändi, jonka taru loppui vuonna 2008 yhtyeen kitaristin Aki Vilkamaan itsemurhaan.

Ranen ja Pahan Kaksosen yhteistyö käynnistyi syksyllä 2016 Tanssisali Lutakossa soitetulla Rajuilma-spesiaalikeikalla. Sen verran lystiä touhu oli, että hynttyyt päätettiin lyödä yhteen pysyvämmin. Rane Rautiainen & Paha Kaksonen -nimellä on tähän mennessä julkaistu kaksi albumia ja useampi EP.

Rautiaisen ja Pahan Kaksosen yhteistyön hedelmäksi voi laskea myös Docendon syyskuussa 2017 julkaiseman Rautaratsun selässä – Rajuilman nousu, uho ja tuho -kirjan. Hyvän vastaanoton saaneen bändihistoriikin kirjoitti yhtyeen kitaristi Juho ”Hässi” Hämäläinen.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Keikoillaan bändi esittää oman materiaalinsa lisäksi myös Rajuilman biisejä.

”Ilman pimeyttä valo ei ole mitään” -EP:n tiimoilta soitetaan Jyväskylässä kaksi levynjulkaisukeikkaa: 22.11. bändi lämmittelee lauteet Kotiteollisuudelle Tanssisali Lutakossa, 13.12. vuorossa on oma keikka RockNeckissä.

”Ilman pimeyttä valo ei ole mitään” -biisilista:

  1. Spiritus Fortis
  2. Ilman pimeyttä valo ei ole mitään
  3. Uusi mies
  4. Hoidetaan tää duuni
  5. Pieni kuolema

Lyhyet kuvaukset kustakin kappaleesta:

Spiritus Fortis”: Ylistyslaulu väkiviinalle tai varoittava esimerkki viinan kiroista. Sisältää pienen kumarruksen Queens Of Stone Age-yhtyeelle.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Ilman pimeyttä valo ei ole mitään”: Väkevä biisi päänsisäisten demonien kanssa painimisesta, ihmismielen pimeästä puolesta silattuna kritiikillä järjestäytyneille uskonnoille.

Uusi mies”: Vikkelän riffittelyn eteenpäin puskevan kappaleen kertojaminä on krooninen ex-poikaystävä.

Hoidetaan tää duuni”: Mitä tapahtuu, kun raskaan työn raatajat vaihtavat vapaalle viikonloppuna ja lähtevät rentoutumaan yöelämään? Rakkaudentunnustus elävän musiikin elävöittävälle voimalle.

Pieni kuolema”: Hard rock -biisi orgasmista.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Äänitys: Olli Happonen / Musakonttori, Jyväskylä + Hässi (kitarat) / Studio Dagen Efter

Miksaus: Hässi / Studio Dagen Efter

Masterointi: Antti Heikkinen

Rane Rautiainen & Paha Kaksonen:

Rane: laulu

Otto J: kitara ja taustalaulu

Hässi: kitara ja taustalaulu

Pectus: basso ja taustalaulu

T. Müller: rummut ja taustalaulu