Ranskan presidentti Emmanuel Macron hävisi vedon: sai grindcore-yhtyeen esiintymään omalle takapihalleen
Uutistoimisto Reuters on julkaissut sivustollaan artikkelin, jossa se kertoo ranskalaisen grindcore-yhtye Ultra Vomitin päätyneen vedon seurauksena esiintymään yksityiskeikalle Ranskan presidentti Emmanuel Macronin virka-asunnolle Élysée-palatsiin.
Esiintymisen taustalla oli Macronin ja kahden YouTube-koomikon, McFlyn sekä Carliton, välinen veto, jossa Macron oli pyytänyt koomikoita tekemään YouTubeen mm. maskien käyttöön sekä yleiseen koronaturvallisuuteen liittyvän videon. Mikäli video keräisi yli 10 miljoonaa katselua, saisi kaksikko kuvata yhden jakson presidentin virka-asunnolta, ja koska video keräsi hyvin nopeassa ajassa tuon 10 miljoonan määrän täyteen, pääsi kaksikko toteuttamaan videon asunnolle.
McFly ja Carlito kuvasivat Macronin tiluksilla kaiken kaikkiaan 36 minuuttia kestävän videon, joka päättyi Ultra Vomitin keikkaan, ja olipa presidentti lähellä päätyä myös circle pittiin keikan lomassa. Voit katsoa esityksen ja Macronin hämmästyneen ilmeen tästä: